poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test lučních směsí: Některé nejsou příliš pestré

30.7.2021

Řada semenných směsí lučních květin nepodporuje biologickou rozmanitost, zjistil spotřebitelský pořad švýcarské televize SRF. Některé jsou však velmi užitečné a přitahují rozmanitý hmyz i ptáky.

Pod vědeckým dohledem bylo testováno 12 směsí, které jsou běžně dostupné ve švýcarských obchodech. Ze čtyř vyklíčila jen malá část druhů uvedených na obalu. Důvody mohou být dva: nedostatečné zastoupení semen v sáčku, případně nízká kvalita.. Odborníci hodnotili rovněž druhové složení směsí. Kontrolovali i zastoupení víceletých travin. Toto kritérium splnila zhruba polovina vzorků. Dobrou zprávou pro spotřebitele i přírodu bylo, že většina směsí obsahovala původní druhy rostlin.

Na druhou stranu byly mezi testovanými produkty i směsi sestávající téměř výlučně z nepůvodních druhů, které mohou ohrozit švýcarskou flóru. Některé směsi obsahovaly druhy přitahující pouze opylovače, například včely, ale další lákají také motýly, ptáky nebo i vzácnější hmyz.

Nejlépe si v testu vedly směsi značek UFA/Fenaco a Artha-Samena. Obě byly vyvážené a druhově bohaté, s vysokou užitnou hodnotou pro zvířata a hmyz.

Původní článek s podrobnými výsledky testu najdete zde.

Související články