poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Svačinu nelze zabalit do čehokoliv

2.9.2021

Obal školní svačiny nebo oběda na výlet či do práce může škodit životnímu prostředí nebo uvolňovat do jídla nežádoucí chemikálie. Dánští kolegové ze spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk připravili na začátku školního roku několik tipů, jak odpovědně balit jídlo pro děti.

Vyhněte se alobalu, prospějete tak životnímu prostředí i dítěti. Dánské Informační centrum pro životní prostředí a zdraví v roce 2009 zjistilo, že když se svačiny balí do alobalu, mají třicetinásobně větší uhlíkovou stopu, než kdyby byly zabaleny do papíru. Kromě toho může alobal při styku s kyselými potravinami uvolňovat do jídla hliník.

Lepší volbou je potravinová folie. Dříve se vyráběla z PVC s obsahem ftalátů, ale v současnosti jsou tyto produkty z jiných látek, zejména z bezpečného textilního polyetylenu.

Vsaďte na správné krabičky. Dóza na jídlo má být určena pro styk s potravinami, což poznáte podle označení symbolem se sklenicí a vidličkou. Totéž platí pro igelitové sáčky, z nichž všechny zdaleka nejsou vhodné k balení jídla. Pokud opakovaně používáte obaly z jiných potravin, neukládejte do nich pokrmy, které jsou příliš odlišné od těch původních. Například do krabice od zmrzliny nepatří horké jídlo a neměla by se ani používat v mikrovlnce, protože k tomu není určena a mohou se z ní při zahřívání uvolňovat chemikálie.

Kovové lahve používejte pouze na vodu. Kyselé nápoje, jako jsou džusy nebo ovocné šťávy, mohou způsobit uvolňování škodlivých látek do pití.

Nepoužívejte lahve na vodu a krabice na jídlo, které silně páchnou plastem nebo kovem či mění chuť vody. To vše jsou známky uvolňování chemických látek. Ty sice nemusí být přímo škodlivé, ale kvalitní nádoba určená pro styk s potravinami nic neuvolňuje.

Související články