poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Studenti práv si vyzkoušejí roli advokáta spotřebitelky i online aukční společnosti

7.9.2021

Vysokoškolští studenti práv se již potřetí utkají v soutěži Spotřebitelskoprávní moot court. Letošní ročník bude věnován online aukčním portálům, které důmyslně vytahují peníze z kapes důvěřivých spotřebitelů. Simulované soudní jednání prověří znalosti studentů a jejich argumentační schopnosti na případu, který je inspirován skutečnými stížnostmi spotřebitelů.

Moot courty přinášejí budoucím právníkům jedinečnou možnost zlepšit si argumentační dovednosti, odborné znalosti i týmovou spolupráci. „Jde o profesně nejpřínosnější mimoškolní aktivity, ve kterých si studenti vyzkoušejí roli advokátů nanečisto,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Na základě úspěšného loňského online ročníku, do kterého se zapojilo více než 40 týmů ze všech právnických fakult v republice, jsme se rozhodli soutěž uspořádat i letos.“

Hlavní roli v soutěžním případu sehrává spotřebitelka Viktorie, která si chtěla co nejlevněji koupit rodinný dům. Rozhodla se proto využít služeb portálu www.k-aukce.cz. Podmínkou pro zobrazení úplných informací o nabízených nemovitostech byla registrace. Paní Viktorie tak učinila. Po 90 dnech jí přišlo od společnosti provozující portál upozornění, že neuhradila registrační poplatek ve výši 5199 korun. Paní Viktorie byla překvapená a zmatená, o této povinnosti nevěděla. Napsala tedy společnosti, že nic platit nebude. Společnost jí odpověděla, že pokud nezaplatí, bude peníze vymáhat soudní cestou.

Soutěž má písemnou a ústní část. „V prvním kole se studentů ptáme, zda má společnost provozující online aukční portál právo na zaplacení registračního poplatku. Budoucí právníci nemají lehkou úlohu. Každý tým oproti reálné praxi nehájí zájmy pouze jednoho klienta, ale musí vypracovat podání za obě strany,“ upřesňuje Jana Marková, vedoucí právní poradny dTestu a koordinátorka moot courtu. Zadání soutěžního případu doplňují přílohy, ve kterých soutěžící najdou klíčové dokumenty podobné těm z reálných soudních spisů.

Spotřebitelskoprávní moot court vyhlašuje dTest pro studenty právnických fakult všech vysokých škol v České republice. Přihlásit se mohou týmy o dvou až čtyřech členech prostřednictvím webového formuláře uvedeného na www.spotrebitelskymoot.cz. Termín pro podání přihlášek je až do 15. října 2021. Na webu navíc najdou zájemci veškeré informace o soutěži včetně podrobných pravidel a složení odborné poroty.

V první fázi odevzdají studenti písemná podání adresovaná fiktivnímu soudu, a to jak za žalobkyni spotřebitelku Viktorii, tak za žalovanou společnost K-AUKCE. Deset nejlepších týmů postoupí do celorepublikového ústního kola, které proběhne dne 26. listopadu 2021. „Každému týmu bude losem určeno, zda bude v ústním kole hájit zájmy Viktorie, nebo společnosti provozující online aukční portál. V předstihu od nás také soutěžící dostanou písemné podání protistrany, aby se mohli řádně připravit,“ vysvětluje Jana Marková.

Jednání ve Spotřebitelskoprávním moot courtu bude velmi podobné tomu reálnému. Zahájí ho předseda soudu, následně vyzve advokáta žalobkyně, aby přednesl žalobu. Poté se k žalobě vyjádří advokát žalované společnosti. Bodově se hodnotí písemné i ústní kolo soutěže. Nejlepší dva týmy postoupí do ústního finále, ve kterém zvítězí ten lepší. Společně s vítězem soutěže vybere porota složená z akademiků a dalších odborníků na spotřebitelské právo rovněž tým, který zpracoval nejlepší písemné podání, a zvolí nejlepšího řečníka ústní části.

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, media@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

 

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Související tiskové zprávy