poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Růžové víno provází řada předsudků a mýtů

14.9.2021

Za nedůvěrou vůči růžovým vínům stojí neznalost a předsudky. Kolik je pravdy na tvrzeních, která o nich kolují? Španělští kolegové vyvrátili sedm mýtů.

Mnoho lidí považuje růžové za méně kvalitní. Je to omyl. Jeho výrobě se věnují velké vinařské značky a mnohé druhy rosé jsou sofistikované a plné nuancí. Spotřebitelská organizace OCU se věnovala sedmi nepravdivým představám o růžových vínech.

Mýtus 1: Růžová vína se vyrábějí z hroznů nižší kvality. Nikoliv. Jednou z hlavních charakteristik mladých růžových vín je vyjádření primárních aromat hroznů, a proto je nezbytné, aby bobule byly dokonale zralé a v optimálním stavu.

Mýtus 2: Růžové víno se vyrábí ze zbytku slisovaného materiálu na červené. Omyl. Rosé se vyrábí bez použití lisu. Hrozny jsou drceny vlastní vahou a výsledkem je velmi jemné, hladké a aromatické víno.

Mýtus 3: Růžové víno vzniká smícháním bílého a červeného. V dnešní době je tento způsob výroby zakázaný, ačkoliv v minulosti byl běžný. Růžová barva vzniká v důsledku správného výběru odrůdy i hroznů a macerace se slupkami červených hroznů při zpracování.

Mýtus 4: Růžové je pouze synonymem pro klaretové víno. Jde o zcela odlišné pojmy. Klaret je způsob výroby vína bez nakvašení rmutu, tedy hmoty vzniklé mletím bobulí nebo celých hroznů, a lze tak vyrábět nejen růžové, nýbrž také bílé nebo červené.

Mýtus 5: Růžové nemůže zrát v dřevěných sudech. Může. Zrání v sudech vyžaduje určitou kyselost, barvu a obsah polyfenolů. Některé druhy hroznů a určité druhy zpracování umožňují kvašení nebo zrání ve dřevě také u rosé. To mění primárně ovocnou a květinovou vůni z hroznů a obohacuje ji.

Mýtus 6: Růžové víno se hodí pouze k těstovinám. Rosé vylepšuje chuťové vjemy i u mnoha dalších pokrmů, například jídel z rýže, měkkých sýrů, mořských plodů nebo dokonce vepřového či ryb.

Mýtus 7: Rosé je třeba pít velmi studené. Naopak, růžové nesmí být příliš vychlazené. Optimální teplota je okolo 10 °C. Musí se proto před konzumací vyjmout z lednice včas, aby se stačilo trochu ohřát.

Související články