poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pánské košile nevybírejte podle ceny

15.9.2021

Vysoká cena bavlněné košile nevypovídá mnoho o kvalitě ani nezaručuje dlouhou životnost. Před nákupem je nutné vzít v úvahu jiné faktory.

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats testovala 20 tmavomodrých pánských košil. 18 bylo vyrobeno ze 100% bavlny, dvě obsahovaly malé procento elastanu. Ve výběru nechyběly kusy známých značek rozličných cen. Nakupovány byly jak v kamenných obchodech, tak i v e-shopech (C&A Angelo Litrico Crafted goods, C&A Slim fit, C&A Westbury premium, Carrefour Tex slim fit, Inno Mc Gregor, Inno Seidensticker regular, Inno Tommy Hilfiger, H&M, Hugo Boss Slim Fit, JBC Iveo slim fit, Jules Regular twill coton bio, Kiabi regular coton Oxford, La Redoute Collections Charles R Essentiel Slim Fit, Wordans Pen Duick Transatexperience, Wordans Russel Collection, Wordans B&C Collection regular fit, Wordans Sol's Bel air, Zalando Bestseller Jack & Jones, Zalando Levi's z recyklované bavlny, Zalando sOliver Q/S We care).

Celkově měly vzorky přijatelnou kvalitu, o rozdílech však nebylo možné usuzovat podle ceny. Vítězem testu se stala košile Jules, která se v Belgii prodává v průměru za 30 eur, zatímco nejdražší vzorek (Hugo Boss) si vedl pouze průměrně a jeden z nejdražších (Tommy Hilfiger) skončil na předposledním místě.

Pevnost švů a přišití knoflíků či odolnost látky proti roztržení nebo oděru se velmi lišily. Nejvýraznější byly rozdíly v pevnosti švů a odolnosti tkanin proti roztržení, protože tyto parametry jsou dány kvalitou výroby a výběru látky, která má různou gramáž. Nejlépe se v testu dařilo džínové košili Levi‘s, těsně za ni se zařadila košile značky Jules.

Dalším kritériem srovnání byla srážlivost při praní. I zde byly výsledky velmi odlišné. Košile Carrefour Tex slim fit se po čtyřech pracích cyklech nepříjemně srazila – změnila se šířka límce, průramku i zad a zkrátily se rukávy. Srazila se však také cenově zcela odlišná košile značky Tommy Hilfiger.

Naopak všechny košile dobře odolávaly kyselému i zásaditému potu. Na žádné se netvořily nehezké skvrny v podpaží a po vyprání na 40 °C nezůstaly na žádném vzorku viditelné barevné stopy.

Kolegové srovnali rovněž pokyny k péči. Podle testovacího týmu nabízí doporučení praní při 40 °C lepší ochranu před srážením než doporučení 30 °C bez varování, že při vyšší teplotě hrozí nebezpečí deformace výrobku. Častěji je také lépe označena možnost sušení v sušičce než jeho zákaz.

Při výběru nové košile zkontrolujte švy, pevnost přišití knoflíků, sílu látky. Silnější tkanina je odolnější proti roztržení. Podívejte se na štítek s pokyny pro praní a údržbu oblečení – čím jemnější údržbu vyžaduje, tím může být košile choulostivější.

Související články