poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Používat zakázané pesticidy se nevyplácí

21.9.2021

Soud potrestal francouzské zemědělce a dodavatele vysokými pokutami za používání zakázaného pesticidu, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Osm pěstitelů mrkve z obce Créances v západní Francii používalo dichloropropen – pesticid zakázaný kvůli svým karcinogenním účinkům už od roku 2018. Za tímto účelem bylo do Francie nezákonně dovezeno 132 tun nebezpečné chemikálie ze Španělska. Soud rozhodl, že pěstitelé a tři dodavatelé proto musí zaplatit pokuty ve výši 10000–80000 eur.

Dichloropropen se používá k boji proti hlísticím, ale kvůli negativnímu vlivu na zdraví je v Evropské unii omezen od roku 2009 pouze na zvláštní výjimky, kdy neexistuje alternativní přípravek na ochranu rostlin.

Francie jej zcela zakázala v roce 2018 po devítiletém přechodném období, během kterého však nebyly vyvinuty jiné prostředky, které by jej nahradily. Pěstitelé proto poukazují na zvýhodnění zemědělců z jiných zemí, například ve Španělsku, kde smějí používat dichloropropen a snáze uchrání úrodu před škůdci. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir by byl problém vyřešen úplným zákazem této chemikálie na území celé EU.

Související články