poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Aplikace rozpoznávající houby vedla k vyššímu počtu otrav

29.9.2021

Ve Francii přibylo otrav houbami. Jedním z důvodů je použití mobilní aplikace k rozeznání jedlých druhů.

Francouzská houbařská sezona vzhledem k deštivému létu začala dříve než obvykle. Přibylo také otrav. Během dvou prázdninových měsíců zaznamenala toxikologická střediska již 330 případů potravinových otrav v důsledku požití volně rostoucích hub. Tři pacienti zemřeli a ve třech případech šlo o život ohrožující stavy.

Otrava houbami sbíranými ve volné přírodě je běžná a ve Francii je každoročně evidováno několik set případů. Za loňský rok jich bylo toxikologickým centrům nahlášeno 1300. Novinkou jsou omyly vzniklé při posuzování jedlosti druhů za pomoci aplikace pro chytré telefony.

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir připomněla pravidla, která je důležité při sběru dodržovat. Důležitá jsou i pro nás. Pokud si nejste jisti, o jakou houbu jde, nechte ji na místě. Houby před konzumací tepelně upravte. Nasbírané plodnice můžete rovněž vyfotit pro případ následných problémů. Můžete se poradit s odborníkem přes houby, tedy mykologem. Francouzský úřad pro potraviny, životní prostředí, ochranu zdraví při práci a bezpečnost(ANSES) také varuje, že mobilní aplikace nejsou spolehlivým poradcem při sběru hub.

Houbaři by neměli podceňovat riziko. Otrava houbami nejčastěji způsobuje bolesti břicha, nevolnost, zvracení nebo dokonce průjem, obvykle do několika hodin po požití. V nejzávažnějších případech může dojít k poruchám trávení, ledvinovým komplikacím nebo poškození jater až s nutností transplantace. Vyloučit nelze ani úmrtí. V případě mírných příznaků se doporučuje vytočit číslo kteréhokoliv toxikologického střediska, kde vám poradí, jak postupovat dále. Dojde-li k vážnějším stavům, jako jsou například ztráta vědomí nebo respirační potíže, ihned volejte záchranku.

Související články