poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci potravin jsou kritizováni za nezájem bojovat s obezitou

13.10.2021

Snahy potravinářských společnosti o prevenci obezity nejsou dostatečné, ukázal cílený výzkum. Průmysloví výrobci potravin přitom mohou hrát klíčovou roli úpravou receptur, změnou velikosti porcí či nabídkou zdravých výrobků za nižší ceny.

Vědci z belgického institutu veřejného zdraví Sciensano zkoumali postupy 31 velkých výrobců potravin, kteří v Belgii patří mezi nejdůležitější subjekty v oblasti výživy a jsou zapojeni do projektu BISA-Obesity. Studie se soustředila na analýzu jejich strategie, složení a označování produktů, propagaci výrobků a značek, dostupnost na trhu, vztahy a spolupráci s dalšími organizacemi.

Pouze dva z celkem 18 výrobců balených potravin a nealkoholických nápojů používali v roce 2018 označení Nutri-Score pro více než polovinu své produkce. Tři nabízeli výhradně terciárně zpracované potraviny. Pět mělo jen výrobky, které Světová zdravotnická organizace WHO zakazuje propagovat jako zboží vhodné pro děti.

Supermarkety Aldi nejvíce propagovaly čerstvé ovoce a zeleninu, naopak obchody Colruyt na ně kladly nejmenší důraz. V roce 2018 bylo regálech Aldi, Carrefour, Colruyt, Dalhaize a Lidl 39–55 % výrobků v kategorii D nebo E stupnice Nutri-Score. V roce 2020 byla více než polovina prodejen rychlého občerstvení ve Flandrech umístěna ve vzdálenosti do 500 m od základních škol.

Nutri-Score na stupni D nebo E bylo běžné v 41–48 % nabídky McDonald's, Panos, Paul a Quick, ale pouze u 13 % pokrmů a nápojů z Domino's Pizza. Podle pokynů WHO smí podniky rychlého občerstvení propagovat méně než polovinu své produktové řady jako vhodnou pro děti. Tři značky tak činily u méně než 10 % nabídky. 

Potravinářské společnosti by měly klást větší důraz na podporu zdravějšího stravování a omezit reklamu na nezdravé potraviny, zejména pro děti, uvedla spotřebitelská organizace Test-Achats. Nabídka potravin je totiž jedním z faktorů podporujících vznik obezity, která významně přispívá k rozvinutí rakoviny, cukrovky nebo srdečních chorob a zvyšuje úmrtnost.

Související články