poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bio jahody a rajčata nemají více živin než obyčejná

18.11.2021

Bio produkty obsahují méně reziduí pesticidů. Zákonné limity však nebývají překračovány ani v tradičních výrobcích. Nutriční kvalita obou skupin je prakticky stejná. Zjistil to výzkum rajčat a jahod v čerstvé i konzervované podobě.

Bio produkty jsou považovány za zdravější a bezpečnější a spotřebitelé obvykle předpokládají, že jsou kvalitnější než klasické zboží. Existuje řada srovnávacích studií. Některé naznačují, že v organické produkci je více živin, ale závěry se obecně velmi liší. Často se nejedná o výrobky, které se dostanou do obchodní sítě. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo proto testovala 32 vzorků čerstvých jahod a rajčat a 16 konzervovaných tradičních i bio produktů z běžných obchodů v Milánu a Římě.

Podle laboratorních výsledků nelze říct, že jsou bio výrobky nutričně prospěšnější. Proměnných je zjevně mnoho a certifikace na etiketě není dostatečnou zárukou lepší kvality. Pokud jde o přítomnost živin (vitamíny, minerály, antioxidanty), někdy vykazovaly bio vzorky dokonce horší hodnoty.

Jasný rozdíl se však projevil při testu na přítomnost pesticidových reziduí. Nevyskytovala se téměř v žádné ze zkoumaných bio potravin, zatímco v tradičních byla častější. Přesto byly v obou skupinách výjimky. Kolegové ovšem zjistili, že se spotřebitel nemusí obávat ani ovoce a zeleniny bez bio značky – všechny pesticidové látky ve vzorcích splňovaly zákonné požadavky a nepřekračovaly stanovené limity a ani jeden vzorek neobsahoval nepovolené chemikálie.

Související články