poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Máslo? Spíš živočišný tuk než klasický mléčný výrobek

19.11.2021

Máslo se sice vyrábí z mléka, ale svými nutričními vlastnostmi nepatří do skupiny mléčných výrobků. Je bohaté na vitaminy A a D, ale jako živočišný tuk má být konzumováno střídmě a s mírou.

Nutriční kvality mléka a mléčných výrobků jsou známé a v reklamách nebo na obalech se často objevuje doporučení konzumovat tři porce denně. Co odpovídá jedné porci mléka? Můžete si vybrat: 250 ml čerstvého mléka, dva kelímky jogurtu, 100 g čerstvého sýra, tři polévkové lžíce strouhaného sýra, 30–40 g tvrdého nebo vyzrálého sýra či nivy, 40–60 g měkkého bílého sýra.

Máslo, které použijete při vaření nebo namažete na pečivo, se do příjmu mléčných výrobků nezapočítává, upozornila španělská organizace OCU. Je sice také vyrobeno z mléka, přesněji ze smetany, která je v podstatě mléčný tuk. Jeho nutriční kvality spočívají v obsahu tuků a vitamínů rozpustných v tucích, především vitamínů A a D. Máslo je živočišný tuk a v potravinové pyramidě není zařazeno do kategorie mléčných výrobků. Má být konzumováno v malých množstvích a příležitostně.

Výrobci se snaží vytvářet image prospěšnosti pro své produkty a někdy používají klamavá tvrzení. Někdy při tom zahrnují máslo do skupiny klasických mléčných výrobků. Je tedy třeba mít na paměti, že máslo nebo pomazánky vyrobené z mléčné smetany jsou z nutričního hlediska tuky a jejich konzumace by měla odpovídat odborným doporučením pro konzumaci tuků.

Související články