poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nadměrná konzumace mořských řas může uškodit

25.11.2021

Mořské řasy obsahují jód nebo těžké kovy, které mohou způsobit zdravotní problémy. Mají se konzumovat pouze v rozumné míře. Nejproblematičtější jsou hnědé řasy, například wakame nebo nori.

Mořské řasy jsou součástí tradiční kuchyně mnoha asijských zemí, ale běžně se s nimi setkáte i na Západě. Jejich obliba v Evropě stoupá a lze je koupit v běžných obchodech, na internetu, objednat si je v restauraci nebo fastfoodu. Jde o lehkou, ovšem vysoce mineralizovanou potravinu s vyhledávanými nutričními vlastnostmi. Mořské řasy jsou považované za udržitelnou potravinu, protože jejich pěstování nevyžaduje mnoho místa a není závislé na hnojivech nebo pesticidech.

Obsahují málo kalorií, zato významné množství folátů, které svědčí imunitě, a minerálů, jako jsou vápník, hořčík, zinek, jód, železo a selen. Některé druhy se prodávají ve formě doplňků stravy a slibují čistící, protizánětlivý nebo antivirový účinek.

Mořské řasy však nemusí být zcela bezpečné, protože některé z obsažených látek, například kadmium nebo jód, mohou ve větších dávkách škodit organismu. Jód je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy, tedy pro růst, vývoj centrálního nervového systému či regulaci bazálního metabolismu. V přírodě se jód koncentruje zejména v mořích a oceánech, proto jsou jeho zdrojem mořská sůl, mořské ryby a řasy. Nedostatek jódu je problematický, ale jeho nadbytek může být škodlivý pro některé skupiny obyvatel, například pro děti, těhotné a kojící ženy nebo osoby s nemocnou štítnou žlázou. Pro ostatní spotřebitele není mírné překročení doporučeného příjmu rizikové.

Podle španělské agentury pro bezpečnost potravin a výživu AESAN je vysoká koncentrace jódu typická třeba pro hnědé mořské řasy odrůdy kombu (Laminaria japonica, Saccharina japonica). EFSA nedávno potvrdila, že při běžné konzumaci mořských řas nebo řasových produktů lze snadno překročit doporučené dávky jódu. Podle španělské spotřebitelské organizace OCU se obecně doporučuje, aby se konzumaci mořských řas a výrobků s jejich obsahem vyhýbali zejména lidé s dysfunkcí štítné žlázy, osoby užívající léky s obsahem jódu, děti a těhotné nebo kojící ženy.

Francouzský úřad pro bezpečnost potravin varoval před riziky nadměrné konzumace mořských řas a řasových doplňků kvůli vyššímu obsahu kadmia. Kadmium je těžký kov, který ve větších dávkách může vyvolat nevolnost, hromadí se v ledvinách a způsobuje lámavost kostí. Je klasifikováno jako karcinogenní látka, považuje se za mutagenní a toxický pro reprodukci. Je široce rozšířeno v životním prostředí v důsledku zemědělských a průmyslových činností. Běžně se vyskytuje například v krevetách. Evropská legislativa stanovuje maximální limity kadmia pro některé potraviny, včetně masa, ryb, luštěnin, obilovin, zeleniny, kakaa či kojenecké výživy.

V případě řas však stále neexistuje žádná zákonná norma, přestože EU již obecně zvažuje stanovení limitů pro těžké kovy, jakými jsou kadmium, arsen nebo olovo. Než se tak stane, je vhodné konzumovat mořské řasy s mírou a mít na paměti, že koncentrace kadmia je zvláště vysoká v hnědých řasách, jako je wakame, a v červených řasách, jako je řasa nori.

Související články