poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test arašídového másla: Klasické produkty předčily bio výrobky chutí i kvalitou

27.1.2022

Mezi arašídovým máslem různých značek jsou velké chuťové rozdíly a více než polovina výrobků může obsahovat plísňové toxiny, pesticidy nebo jiné škodlivé látky, ukázal švédský test. Konvenční výrobky se umístily lépe než bio produkty.

Spotřebitelská organizace Råd&Rön zkoumala hladké arašídové máslo od 12 výrobců, polovinu tvořily organické výrobky. Vzorky se lišily barvou, chutí i texturou, některé na první pohled připomínaly žlutou hořčici, jiné spíše perníkové těsto. Rozdíly byly rovněž v přísadách.

Polovina výrobků obsahovala zhruba 99 % arašídů a jako další ingredience byla uvedena sůl, produkt I love eco (Ica) však obsahoval výhradně arašídy. V dalších vzorcích byly různé podíly palmového, slunečnicového a řepkového oleje s cukrem. Tři testované výrobky – od značek Coop's (ne bio), Dazzley a Skippy – obsahovaly 90 % arašídů, což je spodní limit v USA, domovině arašídového másla, ovšem klasický výrobek značky Ica obsahoval pouze 76 %. Americký limit 90 % byl určen poté, co studie FDA v 50. letech ukázala, že řada výrobků obsahuje jen 75 % arašídů, a došlo se k němu dosažením kompromisu mezi úřadem a průmyslem. Přidané tuky a cukr slouží ke snížení výrobních nákladů a k dosažení dobré roztíratelnosti. Podle švédských kolegů však cukr a sůl ovlivňují také chuť.

Ze čtyř produktů, které získaly nejlepší celkové hodnocení v senzorickém testu, byly tři z arašídů pěstovaných klasickým způsobem, obsahovaly přidaný cukr a poměrně vysoké množství soli. Nejlépe degustátorům chutnal Creamy Peanut Butter (Dazzley). Podle poroty byl krémový, měl pěknou hnědou barvu a dobrou chuť příjemně slaných arašídů. Výbornou chuť měl paradoxně také výrobek s nejnižším obsahem arašídů, Arašídové máslo značky Ica, které bylo tmavé, zrnité a pevné s jemným arašídovým aromatem a rovnováhou mezi sladkou a slanou chutí. Zcela propadly arašídové máslo značky King Markatta a Creamy od HealthyCo, které byly hodnoceny jako žluklé a nahořklé.

Nejlepší z výrobků v bio kvalitě byl Smooth Peanut Butter (Coop Änglamark), který sestával pouze z arašídů a soli. Podle panelu měl charakteristickou chuť pražených arašídů.

Žádný z testovaných produktů nebyl prost nežádoucích látek. Všechny konvenční výrobky obsahovaly pesticid glyfosát a v mnoha byla změkčovadla a plísňové toxiny. Největší množství změkčovadel bylo v bioproduktech.

Nejhůře dopadlo arašídové máslo Creamy značky HealthyCo, které překračovalo limitní hodnotu pro plísňový jed aflatoxin a obsahovalo velké množství změkčovadla diethylhexylftalát(DEHP). Ten se vyskytoval v 6 dalších vzorcích, tedy celkem v 7 produktech z 12 testovaných. V souvislosti s tučnými potravinami, mezi které patří arašídové máslo, se DEHP nesmí vůbec vyskytovat například v obalech nebo plastových částech výrobních zařízení, protože se může snadno uvolňovat do potravin. Test nedokázal určit, jak se změkčovadla v másle ocitla. Může pronikat například skrz plast ve víčku sklenice nebo přes zařízení, kde se s máslem při výrobě manipulovalo.

Všechny nebio produkty obsahovaly rezidua glyfosátu. Nejde o překvapení,  glyfosát patří k nejběžnějším pesticidům. Není jasné, v jaké fázi kultivace byl použit, ale odhalená množství a skutečnost, že byl přítomen ve všech produktech naznačuje, že se používá k hubení rostlin před sklizní arašídů. Potěšující je, že v testovaných bioproduktech nebyla žádná pesticidová rezidua.

Související články