poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kočičích podestýlek vyhrály ty z rostlinných materiálů

14.2.2022

V belgickém testu kočičích podestýlek si nejlépe vedly ty rostlinné. Jejich výhodou je také šetrnost k životnímu prostředí. Kvalitní stelivo musí dokonale absorbovat moč, zadržovat pachy, být snadno udržovatelné a co nejméně prašné. Nejdůležitějším kritériem výběru jsou však preference samotné kočky.

Spotřebitelská organizace Test-Achats provedla laboratorní testy 20 kočičích steliv podle 5 základních kritérií: pohlcování zápachu, absorpce tekutin, prašnosti před a po použití a hrudkování u hrudkujících produktů. Na prvních pěti příčkách se umístily výrobky na rostlinné bázi. Vyrábějí se z hoblin nebo pilin, kukuřice, slámy či lisovaného papíru. Jejich vlákna absorbují vlhkost a brání uvolňování pachů. Nejsou prašné a jsou ideální pro kočky s alergiemi nebo dýchacími problémy. Jsou lehčí než minerální steliva. Musí se však měnit častěji než ostatní podestýlky.

Nicméně objektivní hodnocení spotřebitelského testu u kočičích podestýlek nestačí. Produkty musí vyhovovat samotným kočkám i majitelům. Potvrdil to průzkum mezi 300 respondenty a test steliv, do kterého se zapojilo 44 dobrovolníků. Výsledky nebyly jednoznačné. Ukázalo se, že hlavním kritériem spokojenosti je osobní preference a ochota kočky používat konkrétní podestýlku a praktické požadavky majitele. Důležitá je cenová dostupnost, nakolik se podestýlka lepí na kočičí tlapky (a následně roznáší po domě) a kompostovatelnost.

Nehledě na laboratorní výsledky a rozdílné názory koček a jejich chovatelů lze hodnotit dopad výrobků na životní prostředí. Minerální stelivo pochází z těžby přírodních minerálů, která často probíhá na druhém konci světa, použitá podestýlka se musí vyhodit do směsného odpadu a končí na skládce. Rostlinné podestýlky naopak mohou být kompostovatelné a v některých belgických obcích je lze vyhazovat do nádob s bioodpadem. 

Hrudkující steliva jsou obecně minerálního původu. Rostlinná podestýlka však může také tvořit hrudky, pokud obsahuje například přírodní hrudkující činidla, jakými jsou škrob nebo guarová guma. Hrudkování usnadňuje běžnou údržbu a pomáhá omezit zápach. Majitelé však uvedli, že se hrudkující stelivo snadno lepí na tlapky i na nádobu kočičího záchodu.