poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Budou potraviny značeny jednotnými štítky o ekologické udržitelnosti?

22.2.2022

Na potravinách chybí informace o jejich dopadu na klima s jednoduše pochopitelnou barevnou stupnicí, která pomůže spotřebitelům nakupovat zodpovědněji. Podoba prvního jednotného štítku by mohla vzniknout v Dánsku.

Nedávná studie spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk ukázala, že dánští spotřebitelé při nákupu těžko rozlišují udržitelné potraviny od neudržitelných. Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že neumí posoudit, jaký je klimatický dopad jejich stravy. Pouze dva z 1144 dotázaných dokázali správně seřadit osm běžných potravin podle udržitelnosti.

Výsledky průzkumu ukazují na nutnost vytvoření štítku o udržitelnosti, který pomůže zákazníkům lépe se orientovat při svých nákupech a přispět k ochraně planety. Kolegové vyzývají dánské orgány, aby zavedly jednotné klimatické označování potravin.

Štítky musí splňovat řadu kritérií od nezávislosti posuzujících institucí až po vstřícnou spotřebitelskou komunikaci. Forbrugerrådet Tænk proto navrhuje, aby byla štítkem označena jak udržitelná, tak neudržitelná spotřebitelská volba a aby bylo možné porovnávat klimatický dopad potravin napříč kategoriemi. Vhodný by byl snadno pochopitelný a nejméně pětistupňový barevný kód.

Organizace poslala své návrhy dánskému ministerstvu pro výživu, zemědělství a rybolov. Podle nich musí označení udržitelnosti potravin splňovat šest hlavních požadavků. Jeho vývoj, používání a kontrola musí být úkolem státních úřadů. Musí být možné srovnávat produkty napříč kategoriemi. Musí být označeny dobré i špatné volby. Použití štítku by mělo být spíše povinné než dobrovolné. Optimálně má jít o barevnou stupnici s nejméně pěti úrovněmi. Označení udržitelnosti musí být založeno na nezávislých údajích o dopadu na klima vypočítaných pro příslušný typ potraviny.

Související články