poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italský test bílých jogurtů překvapení nepřinesl

28.3.2022

Všechny bílé jogurty v italském testu prošly bez poskvrny laboratorním zkoumáním. Lišily se senzorickými vlastnostmi. Slazené výrobky obsahovaly mnoho přidaného cukru a obaly řady produktů byly zbytečně velké.

Jogurt výrobek z mléka a mléčných fermentů (nejčastěji Lactobacillus Bulgaricus nebo Streptococcus thermophilus). Do slazených verzí se přidává cukr, rostlinné  jsou bez mléka a obsahují zahušťovadla. Bílé jogurty mají pověst zdravých výrobků s blahodárným účinkem na střevní mikroflóru. Na pultech obchodů si lze vybrat mezi sladkými, přírodními, ovocnými, řeckými, probiotickými či rostlinnými jogurty nebo jogurtovými nápoji.

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo laboratorně testovala 26 bílých jogurtů. Byly mezi nimi neochucené výrobky, slazené produkty, řecký jogurt s 0 % tuku i sójový jogurt. Laboratoř prověřila kvalitu každého vzorku podle řady kritérií, sledovala například množství mléčných kvasinek nebo absenci mykotoxinů a jiných škodlivých látek. Všechny produkty v testu vyhovovaly normám a byly bezpečné. Rozdíly se projevily až v chuťovém testu, kde porota sestavená ze spotřebitelů hodnotila vzhled, texturu a chuť. Sedm mléčných jogurtů bylo výrazně chutnějších než ostatní, a to nehledě na obsah tuků.

Italské směrnice pro zdravé stravování doporučují pravidelně konzumovat potraviny bohaté na vápník. Zatímco sýr by měl být zařazen do jídelníčku maximálně třikrát týdně, jogurt lze jíst každý den, ovšem pouze tehdy, když jde o výrovky bez přidaných cukrů a u starších lidí také se sníženým obsahem tuku. Slazené jogurty v testu ovšem obsahovaly přidané cukry odpovídající množství tří lžiček na 125 g.

Problematické byly u zkoumaných výrobků zejména obaly, které jsou někdy větší, než je třeba, což neprospívá životnímu prostředí. Dodatečné body naopak získaly produkty v šetrném a navíc snadno recyklovatelném balení.

Související články