poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mimoevropská online tržiště bude nutné důkladněji kontrolovat

31.3.2022

Řada výrobků z velkých online tržišť ohrožuje bezpečnost a zdraví zákazníků. Ochránci spotřebitelských zájmů opakovaně volají po regulaci, která přiměje tržiště regulovat nabídku s ohledem na zákony Evropské unie.

Průzkumy a testy evropských spotřebitelských organizací (například britské, švédské, dánské, španělské a nizozemské) ukázaly, že internetové prodejní platformy jako Amazon nebo Wish stále nabízejí nebezpečné produkty. Jde například o přípravky na bělení zubů, které se v EU nesmějí prodávat koncovým uživatelům, nebezpečné hračky, nepřesné teploměry, kosmetika s obsahem škodlivých a zakázaných chemikálií a řada dalšího zboží pochybné kvality.

Online tržiště nebrání aktivně prodejcům, aby takové výrobky prodávali, přitom by měla nést zodpovědnost za to, co se na nich nabízí. Evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je i dTest, vyzývá orgány EU, aby v rámci probíhajících změn unijní legislativy zavedly příslušná pravidla a povinnosti, které problém vyřeší. Dobrou příležitostí je novelizace obecného nařízení o bezpečnosti výrobků, směrnice o odpovědnosti za výrobky a zákona o digitálních službách. Jednotlivé státy se však musí dohodnout. Shody zatím nebylo dosaženo.

Spotřebitelské organizace v roce 2020 poukázaly na skutečnost, že dvě třetiny z 250 výrobků zakoupených na internetových tržištích neprošly bezpečnostními testy. Od té doby EU přezkoumává příslušné zákony, včetně zákonů o digitálních službách (o úloze online zprostředkovatelů při potírání nezákonných činností a obsahu online) a bezpečnosti produktů (o odpovědnosti jednotlivých částí dodavatelského řetězce). Až dosud však nebyla velkým platformám uložena odpovědnost odpovídající velké roli, kterou mají na trhu. Výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti (JURI) v polovině března 2022 vydal své stanovisko k probíhajícím změnám, ale nezabýval se dostatečně otázkou bezpečnosti internetových tržišť. Další přezkoumání bylo odloženo o půl roku.

Úřady některých zemí však nečekají na rozhodnutí EU a konají. Například Francie nařídila vyhledávačům a online nástrojům, aby odstranily Wish ze svých seznamů kvůli obavám o bezpečnost spotřebitelů.

Související články