poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Osm mýtů a pravd o zeleném čaji

7.4.2022

Je zelený čaj tak zdravý, jak se říká, pomáhá proti nemocem nebo stárnutí, nebo má jeho konzumace nežádoucí účinky? Nabízíme vám zjištění německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest o osmi tvrzeních, která kolují na internetu.

Prospívá zelený čaj srdci? Možná. Epidemiologické studie a studie na zvířatech naznačují, že polyfenoly obsažené v zeleném čaji snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění.  Teoreticky tak mohou snižovat nebezpečí srdečního infarktu, mrtvice nebo vysokého krevního tlaku. Podle odborníků to platí při konzumaci 1–2 šálků denně. Čínská studie z roku 2020 potvrzuje, že pravidelná konzumace čaje může snížit pravděpodobnost infarktu a mozkové mrtvice přibližně o 20 %.

Snižuje zelený čaj riziko vzniku rakoviny? Na to nelze odpovědět jednoznačně. Zelený čaj sice obsahuje katechiny, které jsou považovány za látky napomáhající prevenci vzniku rakoviny, provedené studie však nedávají zcela jasnou odpověď. Nicméně výzkumná síť Cochrane zveřejnila v roce 2020 metastudii založenou na 140 výzkumech, podle níž nelze vyloučit, že zelený čaj chrání před rakovinou.

Zpomaluje zelený čaj stárnutí? Prokázaly to pouze pokusy na zvířatech. Švýcarští a němečtí vědci krmili hlístice izolovanými katechiny, což nejprve vedlo ke zvýšení škodlivých kyslíkových radikálů, poté se však aktivovala obranyschopnost organismu a došlo k jejímu dlouhodobému zlepšení. Hlístice krmené katechiny žily déle než ostatní.

Má zelený čaj povzbudivé účinky? Ano, ale efekt přichází pomalu. Kofein v čaji je vázán na třísloviny. Tělo ho vstřebává pomaleji než z kávy, ale jeho působení trvá déle. V závislosti na druhu a přípravě obsahuje zelený čaj různé množství kofeinu. V šálku o objemu 0,25 l je zhruba 38 mg kofeinu.

Chrání zelený čaj před zubním kazem? Ano. Stejně jako černý čaj jde o jednu z mála potravin, které obsahují poměrně mnoho fluoru, který prokazatelně chrání před zubním kazem. Litr zeleného čaje obsahuje 1–2 mg fluoru v závislosti na době louhování a druhu suroviny.

Pomáhá zelený čaj hubnout? Přesvědčivé důkazy pro toto tvrzení zatím nejsou. Předpokládá se, že katechiny a kofein mohou zrychlit metabolismus a vést tak k hubnutí. Studie zabývající se účinky extraktů ze zeleného čaje na hmotnost však poukazují pouze na statisticky nevýznamný úbytek váhy.

Má zelený čaj vedlejší účinky? Vedlejší účinky mohou mít extrakty ze zeleného čaje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin v roce 2018 varoval, že velmi vysoké hladiny katechinů z doplňků stravy – více než 800 mg denně – mohou způsobit poškození jater. Zda jsou přípravky s nižšími dávkami bezpečnější, není jasné. Katechiny z nálevů ze zeleného čaje a podobné nápoje však játrům neškodí.

Obsahuje zelený čaj nežádoucí látky? Ano, často. Spotřebitelské testy opakovaně ukazují, že se v zelených čajích vyskytují například hliník, chlorečnany a chloristan nebo pesticidy.

Související články