poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dětské melaminové kelímky uvolňují škodlivé látky

13.4.2022

Dětské kelímky vyrobené z melaminu jsou sice praktické, ale uvolňují do jídla nežádoucí chemikálie, hlavně při použití s teplými pokrmy a nápoji. Výsledky dánského testu ukázaly, že je nejlepší se jim vyhnout.

V posledních letech se pozornost spotřebitelských organizací a úřadů zaměřila na bambusové nádobí s příměsí melaminu, které není schválené k použití v kontaktu s potravinami na území Evropské unie. Při hledání alternativ rodiče často vybírají melaminové kelímky a misky bez obsahu bambusu.

Dlouho vydrží, nerozbíjejí se snadno, jsou lehké, mívají veselé barvy a motivy atraktivní pro děti. Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk prověřila, zda je složení melaminových kelímků natolik stabilní, aby se z nich neuvolňovaly nežádoucí chemikálie do dětských nápojů.

Do testu bylo zařazeno 8 melaminových kelímků určených pro děti. Všechny prošly 20 mycími cykly v myčce na nádobí (opotřebení může zvýšit nebezpečí uvolňování škodlivých látek) a byl do nich nalit horký nápoj. Pět z osmi testovaných výrobků uvolňovalo melamin, a to ve větším množství, než jsou zákonem dané limity. Ze všech kelímků se také uvolňoval formaldehyd, jeho množství však nepřesahovalo povolené normy.

Výsledky testu ukázaly, že používání melaminového nádobí může vystavit děti účinku formaldehydu a melaminu, zejména pokud se používá pro horké pokrmy nebo nápoje. Uvolňování melaminu a formaldehydu z jednotlivého kelímku samo o sobě není problém. Přispívá však k celkovému vystavení nežádoucím chemickým látkám, známému jako koktejlový efekt. Melamin poškozuje ledviny a močový měchýř a stejně jako formaldehyd se považuje za karcinogenní.

Chcete-li své dítě ochránit před škodlivými látkami z melaminového nádobí, nepoužívejte je pro teplá jídla a nápoje, při vaření nenechávejte melaminové příbory nebo náčiní v hrnci a nikdy nepoužívejte melaminové nádobí v troubě. Volte vždy raději skleněné, porcelánové nebo nerezové nádobí a kuchyňské pomůcky.

Související články