poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: V konzervách s rajčaty testy odhalily zdraví škodlivé látky

6.5.2022

Rajčata jsou základem pro celou řadu oblíbených italských pokrmů a asi jen málokteré dítko ohrne nos nad „červenou omáčkou“ s těstovinami. O to závažnější je zjištění, že téměř třetina konzerv s nasekanými rajčaty, které nechala testovat spotřebitelská organizace dTest, obsahovala rizikové látky. U čtveřice z jedenácti testovaných výrobků laboratorní testy odhalily problémy s mykotoxiny a u několika dalších se našly i pesticidy. Kompletní výsledky naleznete v květnovém vydání časopisu dTest, nebo na našich stránkách.

Rajčatové konzervy se do regálů českých obchodů ve větším měřítku na rozdíl od kečupů a rajských protlaků dostaly až s růstem obliby italské kuchyně. Podle italských zvyklostí se i u nás prodávají v několika různých formách. V konzervách spotřebitelé mohou najít rajčata celá loupaná, krájená nebo v podobě jemného pyré. dTest do laboratoří poslal krájená loupaná rajčata v běžné i biokvalitě nakoupená především v obchodních řetězcích.

Testy se nejprve zaměřily na přítomnost jedovatých produktů metabolismu plísní rodu Alternaria a odhalily přítomnost kyseliny tenuazonové a mykotoxinu alternariol. Kyselina tenuazonová se objevila ve všech testovaných vzorcích od koncentrace 19 µg/kg u značky NaturFarm až po více než dvacetinásobných 490 µg/kg u Happy Frucht. Bezpečná denní dávka kyseliny tenuazonové přitom činí 1,5 µg na kilogram tělesné váhy, což u průměrného 70kilového strávníka představuje 105 µg. „V takovém případě by u značky Happy Frucht k naplnění denní bezpečné hladiny stačila jen půlka jednoho balení,“ uvedla znepokojivé zjištění šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a dodala, že u výrobků Lidl/Freshona Chopped Tomatoes in Tomato Juice a dmBio Tomaten Stücke Natur by bezpečnou dávku naplnily necelé dvě konzervy.

Druhou jmenovanou zdraví škodlivou látku – mykotoxin alternariol – laboratoře odhalily ve výrobcích Lidl/Freshona Chopped Tomatoes in Tomato Juice a Happy Frucht Gewürfelte Tomaten. „Bohužel nejde o malá čísla. Bezpečná hodnota příjmu alternariolu je 0,18 µg na kilogram tělesné hmotnosti, což by u značky Lidl/Freshona v případě stejného dospělého člověka naplnilo 60 g výrobku, u Happy Frucht dokonce pouhých 17 g,“ tvrdí šéfredaktorka dTestu.

Negativní vliv na zdraví

Plísně rodu Alternaria snadno napadají ovoce, zeleninu, obilniny nebo olejnatá semena. Mezi nežádoucí účinky alternariových mykotoxinů patří narušování hormonálního systému a genotoxicita (poškozování molekul DNA) a zkoumá se i jejich potenciální karcinogenita. Všechny negativní vlivy na lidský organismus však ještě nejsou kompletně prozkoumány. „Pro alternariové mykotoxiny zatím neexistují závazné legislativní limity, proto jsme námi zjištěné nálezy porovnávali s bezpečnými hodnotami jejich příjmu stanovenými Evropským úřadem pro bezpečnost potravin EFSA,“ vysvětlila šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Nepříjemným faktem je, že zmiňované jedovaté látky v napadeném materiálu zůstávají i po zániku samotné plísně a jsou odolné vůči vysokým teplotám, takže dokážou přečkat i tepelné opracování. Studie zaměřené na příjem těchto mykotoxinů ukázaly, že bezpečné dávky překračují zejména malé dětí, ke kterým se alternariové mykotoxiny dostávají hlavně z obilných výrobků. Ostatní věkové skupiny tyto látky konzumují především v rajčatech a výrobcích z nich, proto je překročení bezpečného příjmu pravděpodobnější u vegetariánů a veganů.

Pesticidy v biovýrobcích

Laboratorní testy však pod víčkem rajčatových konzerv učinily i další nepříjemné zjištění v podobě reziduí pesticidů. Většina testovaných výrobků byla naprosto čistá nebo splnila povolené limity, ale dvojice výrobků Alnatura Tomaten Stücke Natur a dmBio Tomaten Stücke Natur přinesla rozčarování. Laboratoř v nich navzdory biocertifikaci zjistila pozůstatky pesticidů. „Šlo vždy o jednu látku a ve velmi malém množství, ovšem pro bio výrobky platí v tomto ohledu přísnější kritéria,“ uzavřela Hana Hoffmannová.

Test konzervovaných rajčat 2022

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, svehla@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Související tiskové zprávy