poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

První dva týdny diety vás nezbaví tuků, ale hlavně vody

1.6.2022

Na začátku diety organismus přichází hlavně o vodu. Významnou část váhového úbytku tvoří tuk až po více než dvou týdnech. Diety zpomalují základní metabolismus, proto se po jejich ukončení bez dostatečného energetického výdeje dostavuje jojo efekt.

Většinu kilogramů, které člověk shodí na začátku diety, netvoří tuky. Tvrzení, že během prvního týdne zhubnete o 3 kg tuků, je lež, upozornila belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. O nepravdivosti takových dietních slibů se lze snadno přesvědčit jednoduchými počty. K odstranění 1 kg tuku se musíme zbavit 7500 kcal a 3 kg tuku týdně by odpovídaly 22500 kcal. To je více než 3000 kcal denně. Většina diet přitom snižuje denní energetický příjem o 500–1500 kcal za den a běžná energetická bilance zřídka přesáhne 3000 kcal.

Co se děje v organismu, když se člověk snaží zhubnout? Počáteční úbytky tvoří zhruba 70 % vody a pouze 25 % tuku. Tento poměr se obrátí až za dva týdny, kdy hmotnostní úbytek sestává z asi 70 % tuku, 12 % bílkovin (netukové hmoty a svalů) a 20 % vody. Teprve po měsíci může dojít k maximálnímu úbytku tukové tkáně, to znamená 85 % celkového úbytku hmotnosti.

Většina diet zpomaluje základní metabolismus a je doprovázena poklesem výdeje energie. V důsledku toho je spotřeba energie u člověka, který zhubl, nižší, než před dietou. Pokud se začne stravovat jako dříve, zákonitě přibere na váze. Byla-li dieta příliš přísná, jeho váha stoupne více. Tomuto jevu se říká jojo efekt.

Ke zhubnutí tedy nestačí pouze držet dietu. Je třeba zcela změnit stravovací návyky a hodně se po dietě hýbat.

Související články