poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Evropany čeká jeden typ nabíječky na všechno. Rozhodnutí se však nerodilo snadno

20.6.2022

Přenosná elektronika se bude od podzimu 2024 v EU nabíjet jedinou nabíječkou. Všechna zařízení budou mít konektor USB-C, všechny rychlonabíječky budou stejně rychlé a standard bezdrátového nabíjení bude pro všechny stejný.

Členové Evropského parlamentu a Evropské rady se dohodli v otázce univerzální nabíječky. Po letních prázdninách odhlasují novou směrnici, která nařizuje sjednocení konektorů pro nabíjení pro všechna malá a střední přenosná elektronická zařízení.

Zakázán bude paušální prodej nové nabíječky a stanovuje jednotný standard bezdrátového nabíjení. Spotřebitelé budou moct jednoduše dobíjet chytrý telefon, tablet, čtečku e-knih, digitální fotoaparát, herní konzoli, přenosné reproduktory nebo sluchátka bez ohledu na značku nebo výrobce stejným adaptérem.

Rychlonabíjecí nabíječky budou fungovat stejnou rychlostí. Směrnice začne platit pro malá zařízení na podzim 2024, přesněji dvacet dnů po odhlasování, notebooky se budou muset přizpůsobit do 40 měsíců, tedy od roku 2026.

Schvalování univerzální nabíječky předcházel letitý vývoj. Důležitým krokem ve světě telefonů bylo zavedení nabíječek sestávajících ze dvou částí – adaptéru do zásuvky a kabelu pro připojení smartphonu, které spolu většinou komunikují přes port USB. Původní standardní konektor jack byl naopak nahrazen několika různými konektory. V současné době jsou na trhu tři:micro USB (který postupně mizí), USB-C a lightning.

Podle odhadů Evropské komise jen nabíječky produkují ročně zhruba 51 tisíc tun odpadu, u kterého hrozí, že nebude správně zlikvidován, z toho 10–15 tisíc tun připadá pouze na mobilní telefony. Ačkoliv jsou nabíječky malé, patří do elektrického a elektronického odpadu, proto musí být důsledně vhazovány do příslušných kontejnerů nebo odevzdávány do sběrných dvorů či v obchodech s elektronikou. Podle směrnice budou zařízení nově uváděna na trh s nabíječkou i bez ní, aby se spotřebitel sám rozhodl, zda ji potřebuje, nebo raději použije takovou, kterou už vlastní. Mnoho výrobců se tímto principem řídí již dnes. Aby se předešlo zavalení spotřebitelů technickými údaji o napětí, proudu, výkonu a rychlosti, výrobci budou mít povinnost poskytovat jasné a jednoduché informace.

Společnost Apple směrnici odmítá jako brzdu pro vývoj a inovace. Pokud však nezíská výjimku, bude se muset podřídit a plnit nařízení stejně jako všichni ostatní.

Evropské spotřebitelské organizace oznámení evropských úřadů vítají a věnují novince příspěvky na svých internetových stránkách. Podle italské spotřebitelské organizace Altroconsumo jde o krok vpřed pro spotřebitele i životní prostředí, protože množství elektrického a elektronického odpadu klesne o 11–13 tisíc tun ročně. Belgická Test-Achats a francouzská UFC-Que Choisir doplňují, že se tak sníží také pořizovací náklady a spotřebitelé (podle odhadů EU) zaplatí méně až o 250 milionů eur za rok. Slovenští kolegové z organizace S.O.S. poukazují na skutečnost, že půjde o další podporu opakovaného používání výrobků, které napomáhá udržitelnosti spotřeby.

Související články