poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Které spotřebiče spotřebují nejvíce energie?

4.7.2022

Některé domácí spotřebiče spotřebují mnohem více elektřiny než jiné. Záleží na jejich typu, velikosti nebo provozní době. Nabízíme vám srovnání britské spotřebitelské organizace Which?, která shrnula údaje o spotřebě nejběžnější kuchyňské techniky na základě poznatků ze spotřebitelských testů.

Z velkých spotřebičů jsou nejméně hospodárné sušičky prádla s topným tělesem. Za rok spotřebují dvakrát více energie než modely s tepelným čerpadlem. Na druhém místě energeticky nejnáročnějších produktů jsou  kombinované chladničky amerického typu.

Provoz ostatních chladniček s mrazákem je o něco levnější. Hlavní příčinou jsou jejich menší rozměry. Všechna chladící zařízení musejí být neustále zapnuta, což zvyšuje cenovou náročnost používání. Roční spotřeba vestavné elektrické trouby a automatické pračky je ve srovnání s ostatními velkými domácími spotřebiči podle britských údajů nejnižší.

Mezi malými kuchyňskými spotřebiči je energeticky nejnáročnější varná konvice. Provoz fritézy je levnější než provoz trouby, protože potřebuje méně času k dosažení stejného výsledku a spotřebuje při tom méně elektřiny. To platí také pro mikrovlnku. Menší a méně často používané spotřebiče, jako jsou mixéry a odšťavňovače, nepotřebují mnoho energie, a proto ranní smoothie nezvýší výrazně výdaje domácnosti.

Ušetřit na elektřině lze několika jednoduchými způsoby. Perte oblečení při nižší teplotě – pro vaši peněženku i planetu je lepší zvolit program na 30 °C a prát pouze tehdy, můžete-li naplnit pračku na doporučené maximum. Sušte oblečení klasickým způsobem a omezte používání sušičky. Snažte se nenechávat elektrické spotřebiče v pohotovostním režimu, při kterém rovněž spotřebovávají energii. Než potraviny zmrazíte, nechte je pořádně vychladnout. Udržujte spotřebiče čisté – pravidelné odstraňování vodního kamene z varné konvice a odmrazování mrazničky zvýší jejich výkonnost.

Při nákupu nového spotřebiče si vyberte takový, který skutečně odpovídá vašim potřebám. Dvoučlenná domácnost obvykle nepotřebuje energeticky náročnou americkou lednici s mrazákem. Volte šetrnější výrobky, sledujte energetické štítky i výsledky spotřebitelských testů. Některé dodavatelé elektřiny nabízejí zákazníkům nižší ceny v určitých časech mimo špičku, obvykle v nočních hodinách. Ani v takovém případě však nenechávejte zapnuté spotřebiče bez dozoru. Kterýkoliv přístroj s vysokým výkonem nebo motorem může způsobit požár.

Související články