poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Platební a kreditní karty bez číslic jsou bezpečnou novinkou

11.8.2022

Některé britské banky, jako jsou Chase, HSB, First Direct či Barclays, začaly vydávat debetní a kreditní karty bez číselných údajů na přední straně, aby předešly jejich zneužití. U některých karet jsou údaje uvedeny na zadní straně, na jiných zcela chybí.

Červencový průzkum spotřebitelské organizace Which? ukázal, že podle čtyř pětin vlastníků nových karet se jejich používání nijak neliší od tradičních. Pouze na nich (na přední, případně i zadní straně) nejsou uvedeny číslo karty, její platnost a bezpečnostní číslo CVV.

První kartu tohoto typu představila v USA společnost Apple v roce 2019, v Evropě byla zavedena společností Curve o rok později. Podle finančních ústavů odstranění čísel snižuje riziko, že podvodníci ukradnou vaše osobní údaje, protože je neuvidí na první pohled, ale také chrání majitele v případě ztráty karty. Čísla i platnost jsou uloženy v bankovní aplikaci, která vygeneruje nové v případě podezření, že byly zcizeny. Jde tedy převážně o fyzickou bezpečnost údajů, protože mohou i nadále být podvodníky získány a zneužity online.

Při internetovém nakupování stačí kartu otočit a použít čísla uvedená na zadní straně, u karet bez čísel je třeba čísla vyhledat v bankovní aplikaci.

Přesunutí číselných údajů na zadní stranu debetních a kreditních karet umožnilo zvětšit číslice, aniž by byl narušen design přední strany. To má zjednodušit čtení pro uživatele se zrakovým postižením. Britský Královský národní institut nevidomých (RNIB) schválil rovněž kartu bez čísel.

Související články