poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vosy nezajímáte, hlavní je je neprovokovat

16.8.2022

Vosy nejsou agresivní, ale každé léto pobodají mnoho lidí, kteří nevědí, jak se k nim chovat. Nabízíme vám rady belgické spotřebitelské organizace Test-Achats, jak se nepříjemnému bodnutí vyhnout.

Zůstaňte v klidu, neutíkejte, nedělejte náhlé nebo prudké pohyby. Vosa útočí pouze v okamžiku, kdy se cítí ohrožena, a vnímá rychlé pohyby více než pomalé. Pokud si na vás sedne, snažte se ji jemně odfouknout nebo popostrčit prsty, aby odletěla.

Nechoďte v trávě naboso.

Zakrývejte nádoby se sladkými pokrmy nebo nápoji, protože vosy milují sladké. Pokud pijete z plechovky, je lepší použít brčko. Předejdete tak tomu, že se vám vosa náhodně dostane do úst nebo krku. Potravinový odpad hned vyhazujte do pevně uzavřené nádoby.

Nechávejte okna a dveře zavřené nebo používejte síť proti hmyzu, aby se vosy nedostaly dovnitř.

Při objevení vosího hnízda buďte opatrní. Pohybujte se v oblečení, které co nejvíce zakrývá pokožku. Poblíž hnízda nepoužívejte deodoranty a parfémy sladkých vůní. Pro vosy je to cizí zápach a mohou reagovat agresivně. Vyprovokovat je může také pestrobarevné oblečení.

Vosí dělnice jsou velmi zaneprázdněné chytáním much a komárů, aby nakrmily larvy v hnízdě. Hlavním cílem není pobodat člověka, jejich role v přírodě je zcela jiná. Snažte se tedy zachovat chladnou hlavu, i když vás vosí přítomnost otravuje a vyvolává ve vás neklid.

Související články