poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Müsli někdy obsahují méně ovoce a více cukru, než slibují

26.9.2022

Některá müsli nemohou být součástí zdraví prospěšné stravy a je třeba se jim vyhnout, protože obsahují přidané cukry. Belgický test dále odhalil, že množství ovoce bývá oproti deklaraci daleko nižší.

Začínat den dobrým müsli je příjemné a užitečné, ale důležité je konzumovat kvalitní výrobek. Müsli s nízkým obsahem tuku a bez přidaného cukru může být součástí redukční diety. Vláknina, kterou obsahuje, vás zasytí a sníží chuť na nezdravé svačinky.

Tým organizace Test-Achats testoval 15 müsli s ořechy a ovocem a zjistila, že nutriční hodnoty výrobků se někdy značně liší a některé značky nabízejí na balení více druhů sušeného ovoce, než výrobek skutečně obsahuje.

Součástí müsli ze sušeného ovoce značky Delhaize, müsli Boni Selection (ne bio), Country Store od Kellogg's, Crownfield müsli z Lidlu nebo Fruit & noten značky Albert Heijn bylo kandované ovoce a banánové lupínky máčené v cukrovém roztoku. Produkt Kellogg's navíc obsahoval přidaný cukr a glukózový sirup. Jde o postradatelné složky, které pouze zvyšují obsah cukrů ve výrobcích.

Některé testované směsi obsahovaly velmi malé množství druhů sušeného ovoce, které byly na obalech vizuálně inzerovány jako klíčové, třeba Country Store (Kellogg's) nebo Golden Bridge (Aldi). Bio müsli značky Jumbo sice neklamalo obalem, ale obsahovalo převážně rozinky, kousků sušených meruněk a jablek v něm dohromady bylo přes desetkrát méně.

Související články