poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na nabíjení telefonu se prakticky nedá ušetřit

17.10.2022

Je levnější nabíjet telefon přes noc, nebo pouze v případě nutnosti? Nabízíme vám odpověď spotřebitelské organizace Which?.

V rámci minitestu byly použity čtyři různě staré mobily (s průměrným stářím tři roky) rozličných značek. Vypočítávaly se ročně spotřebované kilowatthodiny elektřiny ve třech různých situacích. Pro nabíjení přes noc kolegové nechali stav baterie klesnout na 20 % a telefon se pak nabíjel po dobu 7 hodin. Další dvě možnosti byly nabití z 20 % na plných 100 % a z 30 % jen na 80 %.

Za předpokladu, že se telefon v průběhu 12 měsíců nabíjí každý den, je dle výsledků nejšetrnější nabíjení z 30 % na 80 %. Největší spotřebu a náklady vykazovalo paušální sedmihodinové nabíjení, tedy přes noc. Cenové rozdíly však byly minimální, v řádu pencí.

Způsobem nabíjení tedy moc neušetříte, nicméně někteří výrobci nabízejí optimalizační funkce prodlužující výdrž baterie. Najdete je v sekci baterie v nastavení telefonu. Pokud výdrž vaší baterie klesá a nechcete nový telefon, nechte si ji vyměnit. Výměna baterie je levnější než koupě nového přístroje.

Související články