poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dobrou pikantní omáčku na těstoviny najdete i mezi privátkami

24.10.2022

Levná rajčatová omáčka na těstoviny s chilli od značky obchodního řetězce se může vyrovnat drahému výrobku prémiové řady. Výsledky spotřebitelského testu ukázaly, že cena není spolehlivým ukazatelem kvality ani v této produktové kategorii.

Slepého testu britské organizace Which? se zúčastnilo 71 spotřebitelů, kteří hodnotili sedm rajčatových omáček s chilli na těstoviny. Do testu byly zařazeny vzorky výrobků velkých značek, jako jsou Heinz nebo Jamie Oliver, i privátních značek prodejních řetězců. První místo sice obsadil produkt známého výrobce Loyd Grossman, ale hned za ním se umístily dvě cenově výhodnější omáčky privátek Tesco a Asda.

Chuť vítězného vzorku byla podle degustátorů nejlepší, nicméně produkt obsahoval nejvíce soli, tuku a cukru a patřil k nejdražším v testu. Cena za 100 g výrobku byla více než třikrát vyšší než cena vzorku na druhém místě, tedy omáčky značky Tesco, která se nejen vyznačovala dobrou chutí, ale také velmi nízkým obsahem soli a tuku. Obsahem cukru se omáčka z Tesca řadila k průměru.

Testované produkty obsahovaly převážně rajčata, chilli, česnek, cibuli, papriku, bylinky, sůl a cukr. V některých prémiových výrobcích byly použity kvalitnější ingredience, například panenský olivový olej. V levnějších omáčkách se častěji vyskytovala zahušťovadla a stabilizátory, například modifikovaný kukuřičný škrob nebo regulátory kyselosti. Žádná z testovaných omáček nepřesahovala doporučené hodnoty tuku, cukru nebo soli.

Konzumace rajčatové omáčky na těstoviny se započítává do denního příjmu ovoce a zeleniny. Nutričně optimální je kombinovat ji s celozrnnými těstovinami a miskou salátu.

Související články