poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Levné videozvonky mohou ohrozit data majitelů

2.1.2023

Nejnovější britské testy odhalily bezpečnostní rizika dvou levných modelů chytrých videozvonků. Oba postrádají dostatečnou ochranu před hackery a ohrožují tak své uživatele i jejich osobní údaje.

Spotřebitelská organizace Which? upozornila na bezpečnostní problém aplikací používaných s domovními videozvonky značek Chwares (model V7) a Kamep (model T8). Oba výrobky se prodávají především prostřednictvím online tržišť, kde lze koupit širokou škálu levné elektroniky od řady neznámých značek, která v testech často vykazuje závažné problémy. Which? na svých internetových stránkách nepopsala potíže s aplikacemi podrobně, protože chyby nebyly v okamžiku zveřejnění napraveny a článek by mohl posloužit jako návod podvodníkům. Ti by se pak mohli dostat nejen k datům ze zvonku a ovládat jej, ale zaměřit se přes něj rovněž na jiná zařízení připojená k domácí bezdrátové síti. Každé chytré zařízení totiž může ohrozit domácí síť, pokud není správně zabezpečeno.

Britští kolegové na problém upozornily výrobce Chwares a Kamep, odpověď zatím neobdrželi.

Online prodejci na tržištích, jako jsou Amazon nebo eBay, nabízí na pohled výhodné zboží. Ovšem 7 z 10 chytrých zvonků, které v britských testech obdržely hodnocení nižší než 60 %, pochází právě od málo známých značek, například XTU a ieGeek, které se prodávají pouze na internetu. Čím je takový výrobek levnější, tím je vyšší riziko, že bude nekvalitní. U zvonků to kromě bezpečnostních rizik znamená opožděné upozornění na zvonícího návštěvníka, špatnou kvalitu videa, složité instalování zvonku nebo nepohodlnou ovládací aplikaci.

Stejně jako u ostatních elektronických zařízení je při nákupu chytrého domovního zvonku důležité zjišťovat, jak dlouho bude dostávat aktualizace zahrnující bezpečnostní zabezpečení a obecně softwarovou podporu.

Související články