poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Umělá sladidla do každodenní stravy nepatří

3.2.2023

Sladidla se vyskytují v řadě potravin, kde spotřebitel jejich přítomnost nepředpokládá. Zvýšený příjem však může posílit riziko vážných nemocí, proto by umělá sladidla neměla být pravidelnou součástí jídelníčku.

Nízkokalorická sladidla jsou obsažena i v potravinách s i bez označení „light“ nebo „bez cukru“. Může jít o snídaňové cereálie, pečivo, jogurt, konzervované a sušené ovoce, popcorn určený k přípravě v mikrovlnce nebo ochucenou vodu. Výrobci se snaží omezit množství cukru ve svých produktech, aby vyšli vstříc zákazníkům a zároveň nesnížili sladkost výrobků.

Výzkumy ovšem poukazují na potenciální zdravotní rizika zvýšené konzumace umělých sladidel a některé prokázaly, že samotné nahrazení cukru umělými sladidly nepomáhá zhubnout, upozornila  spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Většina umělých sladidel patří do skupiny nenutričních sladidel, protože neobsahují kalorie a živiny, například acesulfam draselný, cukralóza, sacharin, steviol-glykosidy (extrakty ze stévie) nebo monk fruit. Poslední dvě jsou často považována za přírodní, protože pocházejí z rostlin, ale ve skutečnosti jde o laboratorně upravené látky. Aspartam je sice nutriční sladidlo, ale používá se ve velmi malých dávkách na to, aby tělu dodalo energii nebo živiny. Cukerné alkoholy, jako jsou sorbitol, mannitol a xylitol, jsou také nízkokalorická sladidla, ale nejsou považovány za nenutriční. Obsahují sacharidy, i když méně než běžný cukr.

Pro použití sladidel (kromě monk fruit a stévie) stanovil americký úřad FDA přijatelné denní dávky. Výzkumy naznačují, že ve větším množství mohou nenutriční sladidla zvyšovat například riziko vzniku cukrovky 2. typu, metabolického syndromu, rakoviny nebo onemocnění srdce. Ověřit tyto výsledky je však těžké ze dvou důvodů – jde zpravidla o observační studie, které nezasahují do stravy a návyků sledovaných osob, a sladidla se vyskytují v tolika výrobcích, že je skoro nemožné vyloučit další vlivy na organismus.

Vědecké poznatky naznačují, že některá sladidla mohou být škodlivější než jiná. Podle závěrů francouzské studie NutriNet-Santé jsou aspartam a Ace-K spojeny s nejvyšším rizikem rakoviny, aspartam s vyšším rizikem mrtvice a cukralóza a Ace-K s vyšším rizikem srdečních onemocnění. Účinky jednotlivých sladidel mohou souviset se způsobem, jak jsou metabolizována, a s jejich vlivem na střevní mikroflóru. Podle některých studií mohou podporovat zánětlivé procesy nebo ovlivnit zpracování glukózy a měnit hladinu inzulinu.

Ačkoliv je zatím ve věci sladidel více otázek než jednoznačných odpovědí, potraviny a nápoje s obsahem sladidel by neměly být běžnou součástí jídelníčku. Důležité je snížit množství slazených produktů obecně, jíst dostatečné množství zeleniny, ořechů a luštěnin, omezit konzumaci alkoholu a červeného a zpracovaného masa.

Související články