poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Boj o Nutri-Score se přiostřuje

21.2.2023

Plán práce Evropské komise už neobsahuje jednání o zavedení jednotného označení nutričních vlastností potravin Nutri-Score, které má přispět k informovanému nákupu. Novináři francouzského večerníku Le Monde zjistili, že důvodem je lobbování ze strany výrobců a jiných zájmových skupin v čele s italskou společností Ferrero.

Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir jde o aféru připomínající zápletku dobrého románu – je v ní napětí, skryté strategie, netušená partnerství a nebezpečí. Odpůrci Nutri-Score tvrdí, že jde o vykonstruované označení, které škodí dobré gastronomii a ohrožuje tradiční středomořskou stravu. Patří k nim zástupci italské extrémní pravice, ale i malí italští a francouzští výrobci. Podle novinářů jde o nečekané spojenectví mezi výrobci nezdravých potravin a drobnými producenty kvalitních výrobků.

Investigativci odhalili zapojení lobbistických skupin sídlících v Bruselu. Vznikla také organizace „No-Nutriscore Alliance“, ale na jejích internetových stránkách není dostatek informací o členech či financování ani o dialogu s unijními institucemi.

Evropská komise, stejně jako zástupci států, kde se Nutri-Score používá, se nesmí vzdávat, apelují francouzští kolegové. 53 % evropské populace má nadváhu a 22 % trpí obezitou. Ředitel UFC-Que Choisir Alain Bazot vyzval Evropskou komisi, aby vzala v úvahu velký počet vědeckých studií ve prospěch Nutri-Score a urychleně zveřejnila svůj návrh, který vrátí otázku veřejného zdraví do centra debat.

Více o označení Nutri-score se dozvíte v podcastu Třicítka dTestu: Co je Nutri-Score a k čemu slouží

Související články