poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tvrzení o klimatické neutrálnosti potravin jsou zavádějící

23.3.2023

Označení potravin typu „uhlíkově neutrální“ nebo „CO2 neutrální“ jsou přehnaná, zavádějící a matou spotřebitele, upozornila evropská spotřebitelská organizace BEUC, jejímž členem je také dTest. Vzbuzují dojem, že příslušný výrobek prospívá planetě a snižuje ohrožení klimatu, což není pravda.

Žádná potravina nemůže vzniknout bez emise uhlíku nebo jiných skleníkových plynů, jako je například metan. Výrobci tak nejen oddalují skutečné změny, ale snaží se neopodstatněně zlepšit svoji image v očích zákazníků.

BEUC na základě poznatků 11 spotřebitelských organizací vyzývá EU, aby zakázala používání tohoto druhu tvrzení pro všechny produkty včetně potravin a nápojů. Jsou vědecky nepřesné, neznamenají příspěvek k zlepšení klimatu, vyvolávají mylný dojem, že jde o zodpovědnou volbu a mohou spotřebitele odradit od změny jídelníčku, která může být v mnoha případech podstatně prospěšnější.

U masa nebo mléčných výrobků, jejichž produkce má výrazný vliv na změnu klimatu, taková pozitivně znějící tvrzení nutně podporují zaběhnuté spotřebitelské návyky. Průzkum BEUC z roku 2019 ukázal, že 3 ze 4 osob jsou ochotné změnit své stravovací návyky kvůli životnímu prostředí, ale je to pro ně náročné zčásti i kvůli obtížné rozpoznatelnosti vhodných produktů v obchodech.

Mnozí výrobci se snaží taková tvrzení na svých výrobcích vyvážit například vysazováním stromů – je to sice snadné a levné, ale neefektivní ve srovnání s okamžitým omezením emisí.

Související články