poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rostlinné složky doplňků stravy nejsou vždy léčivé

7.7.2023

Francouzská národní agentura pro zdravotní bezpečnost ANSES upozornila, že obsah léčivých rostlin v doplňcích stravy nezaručuje příznivý účinek. I v bylinkářství je třeba dbát na kontraindikace a možnost nežádoucích účinků, a to nejen konkrétní rostliny, ale také formy, v jaké je užívána. 

Podle ANSES může být pouhá zmínka o rostlinné složce v doplňcích stravy pro spotřebitele zavádějící. Pouhá představa o léčivých účincích rostlin je totiž lákavá, ale výrobek pak nemusí mít žádný znatelný účinek.Těží z toho mnoho doplňků s obsahem rozmanitých rostlin od tymiánu a kozlíku až po artyčoky nebo acerolu. Nejčastěji jsou užívány bez porady s lékařem nebo pouze na doporučení lékárníka, který má z jejich prodeje zisk. Příbalové informace a údaje na obalech jsou obvykle stručné a rozhodně méně podrobné než u léků. 

Doplňky stravy se uvádějí na trh bez povinnosti předchozího posouzení rizik a důkladných klinických studií. Některé rostliny přitom mohou za určitých podmínek představovat riziko, protože skutečnost, že rostlinu lze konzumovat jako potravina, nezaručuje neškodnost některých typů extraktů. Na řadu látek mohou být citlivé třeba těhotné ženy nebo děti, ale také jiné skupiny.Nežádoucími účinky mohou být i těžké alergie nebo potenciálně smrtelné poškození jater.

Na základě těchto pozorování odborníci ANSES sestavili soupis omezení pro rostlinná léčiva, která jsou přísněji regulovaná než doplňky stravy, a shrnuli je do tabulky zveřejněné na internetových stránkách agentury, uvedla spotřebitelská organizace UFC-QueChoisir.

Například kořen rebarbory, který má prospívat činnosti střev, je kontraindikován u těhotných a kojících žen, ale také například pro osoby se srdečním selháním nebo hypokalémií (příliš nízká hladina draslíku v krvi). Přípravky proti bolesti z vrbové kůry mají téměř stejné kontraindikace jako aspirin (vředy, krvácivé poruchy, onemocnění jater a ledvin). Doplňky s esenciálním olejem z máty by se neměly konzumovat v případě gastroezofageálního refluxu, vředů, gastritidy, žlučových kamenů nebo jaterních poruch. Výrobky obsahující semena guarany, která jsou prezentována jako zeštíhlující a schopná „snižovat duševní únavu“, jsou kontraindikovány pro osoby, které trpí srdeční arytmií, hypertenzí nebo hypertyreózou, a  snižují účinek sedativ, které lze předepsat při úzkosti nebo nespavosti. Příkladů kontraindikací a interakcí, které výrobci nezmiňují, je hodně. 

Nežádoucí účinky doplňků stravy lze v ČR hlásit stejně jako u léků u lékaře, v lékárně nebo na internetových stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Související články