poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak moc jsou přírodní kosmetické oleje skutečně přírodní

13.7.2023

Pouze třetinu produktů v rakouském testu kosmetických olejů bylo možné zařadit mezi přírodní kosmetiku.

Spotřebitelská organizace VKI testovala 11 tělových, 12 pleťových a 12 vlasových olejů propagovaných jako přírodní produkty. Řada rostlinných olejů pro tělo obsahovala syntetické látky, jako jsou azobarviva nebo umělé vůně. Jediným produktem s certifikací pro přírodní kosmetiku byl vzorek Weleda, ale i výrobky značek Inizio Cosmetics, Oliveda a Vinobole Cosmetics obsahovaly snadno identifikovatelní přírodní látky. Pouze u vonných látek nebylo jasné, zda jsou přírodního původu.

Tělové oleje se zvýšeným podílem přírodních látek sestávaly z přírodních a rostlinných olejů, obsahovaly však také syntetické vůně, antioxidanty nebo emulgátory a informace na obalech nebyly vždy jasné. Například vzorek značky Balea uváděl jako hlavní složku blíže nespecifikovaný rostlinný olej, doplněný levnými ingrediencemi. Dry Body Oil Argan od The Body Shop obsahoval více neutrálního a olivového oleje a emulgátorů než arganového oleje. Drahý Rose Hair & Body Oil značky ouai obsahoval převážně slunečnicový olej a minerální olejové složky, ale také tři hormonálně aktivní látky. Výrobek značky Bi-Oil obsahoval hlavně parafín a minerální olejové složky i azobarvivo, které nesmí přijít do styku se sliznicemi a může se po použití rozložit na karcinogenní aminy. Bylo v něm jedenáct alergenních vonných látek.

Obličejové oleje značek Antipodes, Styx, Payot a Pure Skin Food lze označit za přírodní kosmetiku, ale s určitými výhradami vůči informacím na obale, volbě použitých olejů nebo přemrštěné ceně. Olej značky Catrice se na druhou stranu skládal hlavně z emulgátoru, levných olejů a devíti alergenních vonných látek. Řada testovaných výrobků v této kategorii měla příliš vysokou cenu s ohledem na zvolené ingredience. Oleje na obličej značek L'Oréal, Pixi a Rodial neměly s přírodní kosmetikou nic společného – hlavní účinnou složkou byla voda (L'Oréal), voda a silikon (Pixi) nebo hormon podobný cyklopentasiloxanu, který je zakázaný v omyvatelné kosmetice (Rodial, nejdražší testovaný produkt).

Většinu testovaných olejů na vlasy tvořily syntetické výrobky s velmi malým podílem oleje. K péči o suché konečky vlasů nebo kadeře se však dobře hodí čisté oleje jako kokosový nebo slunečnicový. Olej značky Dr. Hauschka se skládal z čistých olejů, rostlinného extraktu, rostlinného emulgátoru a esenciálních olejů. Vzhledem k poměrně vysokému podílu vitaminu E byl na vlasy velmi vhodný produkt značky Terra Naturi nebo vzorek od Sisi and Joe. Další vlasové oleje byly převážně na bázi silikonů, syntetických rozpouštědel nebo vody, ačkoliv byly prezentovány jako přírodní. Multi-Use Miracle Oil znčky Fructis byl plný syntetických rozpouštědel. Argan Infused Oil (Pantene Pro-V) a Oil Elixir (Gliss) byly hlavně silikonové sloučeniny. Elvital Oil Magique (L'Oréal) byl založen na rozpouštědlech a silikonu, Frizz Dismiss Anti Static Hair Oil (Redken) na vodě a silikonových sloučeninách. Jiné výrobky obsahovaly hormonálně účinné problematické látky, azobarviva, silikony a rozpouštědla.

Související články