poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Venkovní televize se liší od běžných přístrojů do interiéru

31.8.2023

Televizní přijímač určený do venkovního prostředí, musí zvládnout mírné výkyvy počasí v teplejších měsících a umožnit nerušené sledování i za jasného dne. Obvykle je spolehlivější umístit je ve stínu, ukázal test americké spotřebitelské organizace Consumer Reports. Nabízíme vám její rady a poznatky, na co myslet při výběru takového přístroje.

V USA koupíte základní 55palcový model venkovní televize za 1000 USD. Špičkové přístroje známých značek stojí dvojnásobek. Ceny větších televizí nebo takových, které lze sledovat na přímém slunci, jsou ještě vyšší. Důvody jsou jasné – takový spotřebič musí  poskytovat kvalitní obraz v jasném venkovním světle, ale také odolat dešti, špíně, vlhkosti a teplotním výkyvům.

Do testu byly zařazeny 55palcové televize Samsung The Terrace QN55LST7T, Furrion Aurora FDUP55CBS a Element EP400AB55R. Konstrukce přístrojů Samsung a Furrion je dobře chránila před povětrnostními vlivy. Oba mají na zadní straně speciální zařízení, které izoluje připojení a napájecí kabel, ale zvyšuje velikost a váhu zařízení. Oba měly přednastavený režim s vyšším jasem a nabízely personalizaci nastavení. V nejsvětlejší části dne však zesílení kontrastu způsobovalo přesycení barev, přílišné stíny bez detailů a dojem přílišné ostrosti.  Samsung měl při sledování živější barvy a lepší kontrast než Furrion. Výrobci obou testovaných vzorků doporučují nepoužívat je na přímém slunci.

Celkově si lépe vedl model značky Samsung, který mel kvalitní LED podsvícení s lokálním stmíváním, které pomáhalo zlepšit kontrast. Obrazovka televizoru Samsung v testu lépe pohlcovala světlo, sada Furrion byla reflexnější. Samsung o něco lépe udržoval věrnost obrazu, když diváci seděli nejen naproti obrazovce, ale také o něco stranou. Jde o chytrou televizi s přístupem k mnoha streamovacím službám a hlasovými funkcemi díky vestavěné podpoře Amazon Alexa, Google Assistant a Bixby od Samsungu. Furrion Aurora je základní 60Hz televizor bez lokálního stmívání a postrádá funkce chytré televize.

Pro streamování je k němu nutné přikoupit externí streamovací přehrávač a pro připojení některých typů je třeba nechat ochranná dvířka připojení otevřená, aby nedošlo ke zhoršení signálu wi-fi. Na rozdíl od Samsungu chybí bluetooth. Oba televizory podporují obsah s vysokým dynamickým rozsahem, ale u Samsungu jde o formáty HDR10, HDR10+ a HLG, zatímco Furrion se omezuje na HDR10.

Vzorek značkyElement se svými vlastnostmi blížil spíše modelu Furrion než výrobku od Samsungu. Neměl funkci místního stmívání a podporoval pouze formát HDR10 HDR. Nicméně šlo o chytrou televizi, která stejně jako testovaný Samsung nabízí přístup k streamovacím službám a využívá k tomu platformu Roku TV s lepším rozhraním. Odolnosti proti povětrnostním vlivům IP55 byla stejná jako u Samsungu. Kvalitou obrazu byl Element srovnatelný s testovaným přístrojem značky Furrion a nevyrovnal se venkovní televizi Samsung. Venkovní televize Element byla nejlevnější v testu a její cena mezitím dále klesala, což ji dle Consumer Reports činí jednou z nejdostupnějších možností na trhu.

Při nákupu venkovní televize je třeba zvážit, kde bude umístěna a zda ji lze případně správně zastínit. Nejde však pouze o místo v domě nebo na pozemku, ale také o zeměpisnou polohu a klimatický pás. Lze zakoupit modely pro různé podmínky. Mezinárodní kód IP se dvěma číslicemi označuje stupeň ochrany. První číslice označuje, jak je přístroj chráněn před pronikáním prachu, špíny, písku nebo dokonce hmyzu, zatímco druhá ukazuje, jak dobře kryt chrání před vodou a vlhkostí. Televize Samsung a Element v testu měly IP 55, Furrion IP 54. V USA je většinou dostatečná ochrana IP 54 až IP 66. Lze si rovněž pořídit zvláštní kryt, který spotřebič ochrání v době, kdy jej nepoužíváte. Řiďte se rovněž doporučením výrobce ohledně teploty, ve které bude přístroj fungovat.

Související články