poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přijde zákaz pojmenovávat bezmasá jídla stejnými názvy jako pokrmy s masem?

21.9.2023

Francouzské ministerstvo zemědělství sepsalo novou vyhlášku, která určuje podmínky řeznictví pro masné výrobky nebo výrobky obsahující jen malý podíl živočišných produktů. První takový pokus proběhl v loňském roce.

Zastánci rostlinné stravy si nárokují právo používat výrazy, jako je steak, klobása nebo šunka pro náhražky masa vyrobené z rostlin. Výrobci potravin živočišného původu se tomu však brání, protože podle nich jde o klamání spotřebitele. Ministerstvo zemědělství Francie dalo za pravdu masnému průmyslu. Jeho vyhláška z 22. června 2022 zakazovala použití termínů spojených s masnými a rybími produkty pro rostlinné potraviny. Rozhodnutí ministerstva však zrušila Státní rada.

Nyní zveřejnilo ministerstvo nový návrh legislativního textu, který zohledňuje připomínky Státní rady a mohl by začít platit po zveřejnění v příslušném věstníku. Výrobci a prodejci by pak měli tři měsíce na změnu označování a jeden rok na prodej již vyrobených a označených zásob. Regulace se nevztahuje na výrobky vyráběné nebo uváděné na trh v zahraničí. Pro potraviny živočišného původu bez rostlinných bílkovin je vyhrazeno zhruba dvacet termínů, například filet, svíčková, steak, kotleta, hřbet, žebro, šunka, ale také přídavná jména řeznický nebo uzenářský. Pro potraviny obsahující malé množství rostlinných bílkovin (0,10–6 %) vyhláška povoluje přibližně šedesát názvů používaných pro řeznické a uzenářské zboží. Jsou mezi nimi třeba slova slanina, cordon bleu, šunka, paštika, klobása, tlačenka nebo omeleta.

Související články