poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Osobní auta pořádně rostou

28.9.2023

Auta nově vstupující na trh bývají větší než jejich předchozí verze. Mnoho vozů je dnes podstatně objemnějších než původní typ stejné značky. Obliba čím dál větších modelů roste. Zvyšuje se hmotnost, rozměry i spotřeba, zaznamenala španělská spotřebitelská organizace OCU.

Neroste pouze výška, ale také délka a šířka, což má za následek potíže s parkováním a zvýšené náklady na palivo (SUV představují více než 60 % prodeje nových aut). Přitom počet míst ve voze se nezměnil – 4–5 osob podle kategorie. To znamená, že jiná velikost nemá vliv na přepravní kapacitu, ačkoli takové auto nabízí dostatek prostoru a větší komfort. Větší rozměry mohou zajistit i větší deformační zóny v případě nehody. V poslední době navíc ubývá aut typu minivan, která mají větší počet sedadel.

K ověření těchto změn postačí jednoduchý pohled na rozměry nejprodávanějších aut za posledních 40 let ve Španělsku. Typický osobní vůz z roku 1983 byl podstatně menší než současný – Dacia Sandero (2023) je o 54 % těžší než oblíbený Renault 5 (1983), je delší o více než půl metru a o 32 cm širší. Nejprodávanější kompaktní auto v roce 2023 (Toyota Corolla) váží o 48 % více než populární Renault 9 z roku 1983. Je navíc o 40 cm delší. 

Růstu se nevyhnuly ani sedany, které byly velké od samého počátku. Tesla Model 3, populární v tomto roce, je dvakrát těžší než Renault 18, vyhledávaný v roce 1983, a delší o 43 cm.

Prodeje za prvních osm měsíců roku 2023 ukazují na stále rostoucí zájem o SUV. Spotřebitelské testy opakovaně prokázaly jejich dopad na životní prostředí, protože jsou těžší a mají horší aerodynamiku než odpovídající osobní vozy.

Dnešní vozy tedy mají rozměry odpovídající velikosti aut z nejvyšších kategorií na začátku 80. let. Vyvolává to řadu problémů. Někteří spotřebitelé mohou mít potíže s parkováním nového širšího auta ve starší garáži. Vyšší hmotnost škodí životnímu prostředí, protože zvyšuje spotřebu. Zranění při nehodách s cyklisty, motorkáři nebo skútristy jsou závažnější. Daně a poplatky v Norsku a Francii proto již zohledňují hmotnost automobilů.

Související články