poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Správně svačit je umění

17.11.2023

Jíst mimo hlavní jídla nemusí být nutně škodlivé a někdy to lze dokonce doporučit. Nabízíme vám poznatky francouzské organizace UFC-Que Choisir, jak si osvojit umění svačit.

Průběžné pojídání mezi jídly bývá často reakcí na stres, únavu nebo nudu a je třeba se mu vyhýbat. Mezi hlavními jídly se však někdy smí jíst, aby se zmírnil pocit hladu. Studie ukazují, že rozdělení příjmu potravy mezi jídla a svačiny nemusí nutně vést k přibírání na váze a naopak může pomoci při hubnutí. Některé studie také uvádějí, že v případě cukrovky umožňuje šest jídel v průběhu dne místo pouhých dvou nebo tří lepší regulaci hladiny cukru v krvi.

Je třeba jíst, pouze když máte hlad, ne pouze mimochodem, shrnula dietoložka Aurélia Bardot. Je lepší svačinku neodkládat, aby pocit hladu nestoupal a nevyžadoval konzumaci větší porce. Obsah kalorií nesmí být příliš vysoký, aby nenarušil celkový příjem, ale ani příliš nízký, aby nezpůsobil přejídání během hlavních jídel. Při jídle se vždy věnujte pouze konzumaci, a když dojíte, hned vstaňte a pusťte se do jiných činností, abyste nebyli v pokušení sníst více. Pocit sytosti se totiž dostavuje až po 20 minutách.

Stejně jako u hlavních jídel je zásadní mít potěšení z jídla i u svačiny. Ta nemusí být vždy stejná. Neváhejte si naplánovat několik možností a obměňovat je podle chuti. Francouzský národní program výživy a zdraví (PNNS) doporučuje sníst hrst olejnatých semen (vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle atd.), ideálně nesolených. Sendvič, mléčné výrobky, ovoce nebo zelenina jsou také dobré možnosti. Například jablka jsou dobrým zdrojem vlákniny a vitamínů, ale u některých osob povzbuzují chuť k jídlu. Řiďte se proto svými potřebami.

Některé výrobky se prezentují jako přijatelná svačinka, například cereální tyčinky, jsou však plné cukrů a tuku a mají příliš vysokou energetickou hodnotu. Platí to také pro snídaňové sušenky bez ohledu na obsah cereálií. Vyhýbejte se terciárně zpracovaným produktům, chcete-li rychle zahnat hlad, a raději si dejte co nejméně upravené potraviny.

Související články