poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Delší a namáhané vlasy se neobejdou bez kondicionéru

7.12.2023

Kondicionér se používá k ošetření poškozených vlasů po umytí, činí je hladšími a lesklejšími, usnadňuje rozčesávání a další úpravu. Nabízíme vám shrnutí belgické organizace Test-Achats o fungování těchto přípravků a způsobech, jak si vybrat ten pravý.

Čím jsou vlasy delší (tedy starší), tím více jim škodí sluneční záření, slaná voda, chlor z bazénu, teplo z fénu či žehličky vlasů, barvení nebo trvalá. Jejich stav ovlivňuje i frekvence mytí, protože šampon spolu s nečistotami a odumřelou kůží odstraňuje kožní maz, který funguje jako přírodní kondicionér. Vlasy jsou v důsledku všech těchto faktorů suché a lámavé, ztrácejí barvu a lesk, třepí se jim konečky, zacuchávají se a mohou se lámat.

Povrch vlasu je tvořen šupinkami, které za normálních podmínek udržují jeho hladkost. Jsou-li vlasy poškozené, šupinky se zvedají a rozevírají, vlasy vypadají roztřepeně a rozcuchaně. Kondicionér (testovali jsme je v listopadovém vydání) umí vyplnit prostor kolem šupinek a mezi nimi, obnovuje tak lesk a dočasně opravuje roztřepené konečky. Hladší vlasy se pak snáze rozčesávají a upravují. Kondicionéry obsahují také povrchově aktivní látky, jejichž kladně nabité molekuly se ukládají na záporně nabitých vlasech. Snižuje se statická elektřina, vlasy nepoletují a nevypadají neupraveně.

Existují různé druhy těchto přípravků. Nejpoužívanější jsou kondicionéry s okamžitým účinkem. Bývají tekuté, nanášejí se na umyté mokré vlasy a za okamžik se opláchnou. Usnadňují rozčesávání a jsou vhodné na nepříliš poškozené vlasy. Hloubkově pečující kondicionéry nebo masky na vlasy bývají ve formě krému nebo oleje. Jsou intenzivnější a doporučují se pro vlasy poškozené barvením či trvalou nebo pro suché vlasy. Aplikují se na mokré vlasy a oplachují se až po 20–30 minutách. Používají se jednou za týden nebo měsíc. Bezoplachové kondicionéry jsou ve formě spreje nebo tekutiny, většinou jsou mastné a obvykle se používají na vysušené vlasy. Jsou určeny pro husté, kudrnaté nebo krepaté vlasy. Hydratují je a usnadňují jejich tvarování. Šampony 2 v 1 kombinují šampon a kondicionér. Po umytí je kožní maz – přirozený lubrikant vlasů – okamžitě nahrazen silikonem, aby byly vlasy lesklé, hebké a bez statické elektřiny.

Použití kondicionéru může prospět téměř každému typu vlasů. Podle laboratorních poznatků Test-Achats má poškozené vlasy 70–80 % žen a 10 % mužů. Konečky vlasů dlouhých 30 cm jsou staré 2 roky, proto dlouhé vlasy potřebují intenzivnější péči než krátké. Vlasy do 10 cm se obvykle obejdou bez kondicionéru. U vlnitých nebo kudrnatých vlasů kondicionér pomáhá hydratovat kořínky a upravit kadeře, suché nejen hydratuje, ale brání třepení konečků. Pro jemné vlasy existují speciálně navržené lehké kondicionéry, například pro získání objemu.

Aktivními složkami v oplachovacích kondicionérech jsou povrchově aktivní látky, často také proteiny nebo silikony. Povrchově aktivní látky neutralizují negativní náboj, vlasy jsou pak lesklejší a méně citlivé na statickou elektřinu. Tyto složky prospívají také barveným nebo natočeným vlasům s poškozenou vrstvou šupin. Proteiny pronikají do vlasu a posilují ho. Čím déle jsou na vlasy aplikovány, tím hlouběji se dostanou. Silikony na vlasech vytvářejí tenký film, usnadňují rozčesávání a dodávají vlasům hladkou a měkkou texturu, aniž by je mastily. Silikon není toxická chemikálie a je pro vlasy bezpečný. V kondicionérech jsou rovněž arganový olej, aloe vera, avokádo, bambucké máslo, provitamin B5 nebo panthenol, marulový olej, banán, kyselina hyaluronová, mango, řasa wakame nebo další podobné přísady, ale z obalů nelze poznat, v jaké koncentraci jsou obsaženy a do jaké míry přispívají k správnému účinku.

Kondicionéry obsahují také konzervační látky, barviva a parfemaci, některé mohou vyvolat alergické reakce nebo škodit zdraví. Máte-li sklon k alergiím nebo citlivou pokožku, vyhněte se vonným látkám a konzervační látce methylisothiazolinon.

Na baleních se někdy vyskytují nepodstatná tvrzení. Nenechte se zmást vágním označením typu „dermatologicky/klinicky testováno“. Vše lze testovat pod dohledem dermatologa, ale legislativa nedefinuje, co pojem „dermatologicky testováno“ pro kosmetiku znamená. Sulfáty v kondicionérech neškodí zdraví, ale mohou vlasy vysušovat. V šamponech se běžně používají jako mycí látky k odstranění nečistot a mastnoty. Parabeny brání vývoji mikroorganismů v kosmetice a v přípravcích, které po použití opláchnete, jsou neškodné. Tvrzení „bez parabenů“ je tedy marketingový trik.

Při výběru kondicionéru se řiďte hlavně typem vlasů, složením výrobku a svým sklonem k alergiím. Spotřebitelské testy ukazují, že cena nevypovídá nic o kvalitě přípravku.

Související články