poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Řešení pro pomalé nabíjení elektromobilů za nízkých teplot

11.12.2023

Teplota vzduchu má přímý vliv na výkon a rychlost nabíjení elektromobilu, ale s vhodnou baterií a správnou technikou nabíjení nemusí docházet k dlouhé době odstavení u nabíjecí stanice.

Rychlonabíjecí kapacita elektromobilu není konstantní. Baterie se nabíjí rychleji, když je prázdná, a pomaleji, když je téměř dobitá. Nejlépe to pak funguje při průměrné teplotě prostředí. Pokud hrozí, že se články baterie přehřejí nebo příliš zchladí, systém řízení baterie sníží kapacitu nabíjení, aby nedošlo k poškození s následkem ztrátu energetické kapacity nebo zkrácení životnosti. Výrobci o tom podle belgické spotřebitelské organizace Test-Achats neinformují dostatečně. Obvykle uvádějí pouze maximální kapacitu nabití a předpokládanou dobu nabíjení. Tyto údaje však platí pouze za ideálních podmínek, které neodpovídají celoročnímu provozu.

Při teplotách pod nulou se elektromobily nabíjejí velmi odlišně a déle, než inzerují výrobci. Belgické spotřebitelské testy ukázaly, že nabíjecí výkon vozů jako Renault Zoe, Tesla Model Y, VW e-Up a VW ID.3 je v chladném počasí výrazně nižší. Například VW ID.3. se nabíjí výkonem 125 kW při teplotě 23 °C, ale při –7 °C jde o méně než než 50 kW. Tesla si vede lépe, zpočátku však vynaloží 18 minut na zahřátí baterie a teprve poté ji začne skutečně nabíjet. To znamená, že řidiči Tesly stráví u nabíjecí stanice 56 minut místo 33, tedy o 70 % více, a řidiči VW ID.3 potřebují o 50 % času více.

Výrobci jsou si těchto problémů vědomi a usilovně se snaží situaci zlepšit. Stále více elektromobilů je vybaveno funkcí automatického vyhřívání baterie pro její předehřátí před zastávkou u nabíjecí stanice. Funkce je však často spojena s navigačním systémem vozidla. To znamená, že se baterie předehřívá pouze tehdy, když jako cíl cesty zadáte vhodnou nabíjecí stanici. Když požadovaná nabíjecí stanice není uvedena v navigačním systému, nezadáte cíl nebo využijete navigaci v mobilu, ohřívač baterie se nezapne a následné nabíjení trvá výrazně déle.

Čínské elektromobily od MG a Nio fungují odlišně – zahřátí jejich baterie lze zahájit stiskem tlačítka. Řidič sám rozhoduje o tom, zda a kdy má jet k nabíjecí stanici, a může na to auto připravit. Pro funkci manuálního předehřívání by bylo ještě pohodlnější mít informaci o délce přípravy baterie na rychlé dobití. Ačkoliv by údaj o teplotě baterie měl být samozřejmostí, řidiči jsou o ní informování jen vzácně.

Související články