poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nedělejte chyby při praní sportovních bot

29.1.2024

Mnoho sportovních bot a plátěnek lze snadno vyprat v pračce. Je však nutné vyhnout se chybám, které mohou poškodit obuv nebo pračku. Nabízíme vám rady britské spotřebitelské organizace Which?, jak se jim vyhnout.

1. Řiďte se instrukcemi výrobce na štítku. Ty by měly obsahovat údaje o způsobu praní a sušení. Pokud obuv takový štítek nemá, můžete vyhledat informace na internetových stránkách výrobce nebo prodejce. Pokud je nikde nenajdete, neriskujte a boty vyperte raději v ruce.

2. Snažte se v pračce neprat plátěné boty společně s vložkou. Pokud je to možné, vyjměte ji a vyčistěte zvlášť. Můžete ji sice vyprat, ale například vložky ze syntetické pěny schnou velmi pomalu. Lze je otřít vlhkým hadříkem a poté je nechat důkladně uschnout, ovšem nikoliv v sušičce.

3. Vytáhněte tkaničky, a to nezávisle na způsobu praní obuvi. Boty se v pračce lépe vyperou, v případě ručního praní se snáze se dostanete do všech koutů a zároveň nehrozí nebezpečí, že boty nebo tkaničky pustí barvu a navzájem se obarví. Tkaničky lze očistit hadříkem z mikrovlákna namočeným do teplé mýdlové vody.

4. Nenechávejte na obuvi špínu, kterou lze před praním očistit kartáčem nebo hadříkem. Vydrhněte také podrážku. Nelze-li boty prát v pračce, použijte studenou vodu s trochou tekutého pracího prostředku.

5. Nedávejte sportovní obuv ani plátěnky do pračky samotné, protože se mohou svým převalováním v jinak prázdném bubnu poškodit, ale také poškodit samotný buben. Přidejte k nim hadry nebo ručníky, které zmírní jejich pohyb a údery na stěny bubnu. Pokud výrobce uvádí, že je bezpečné prát v pračce i tkaničky, vložte je do látkového sáčku (nebo povlaku na polštář). Zabráníte tak jejich uvíznutí v otvorech bubnu nebo gumovém těsnění a následnému poškození přístroje.

6. Neperte obuv při vysokých teplotách, abyste uchránili barvu. Nebojte se použít o něco chladnější vodu, než je uvedeno na štítku. Pokud vaše pračka nenabízí program praní za studena, použijte nejnižší možnou teplotu, většinou jde o 20 °C.

7. Použijte tekutý prací prostředek. Uvnitř obuvi voda necirkuluje dostatečně a prášek by se nemusel dobře úplně rozpustit (zejména při praní za studena) a mohl by se ukládat v botách, zejména podél švů. Tekuté prací prostředky navíc při nižších teplotách fungují lépe.

8. Nesušte sportovní obuv a plátěnky v sušičce ani na radiátoru. Teplo může zdeformovat plastové a pryžové části a boty vám pak nemusí dobře padnout. Pověste je na šňůru za paty, poté je obraťte a zavěste za špičky. K úplnému vysušení vnitřku můžete použít silikagelové sáčky, které dobře absorbují vlhkost.

Související články