poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uzené příchutě možná čeká zákaz

19.2.2024

Uzené nebo kouřové příchutě v polévkách, slanině, chipsech nebo hotových pokrmech škodí zdraví. Po patnácti letech od prvních varovných poznatků bude jejich použití v EU nejspíše zakázáno.

Jde o přísady vyráběné zkapalněním kouře z páleného dříví, které mohou podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) vyvolávat „poškození genetického materiálu“, a proto také „zvyšovat riziko rozvoje patologií, jako je rakovina nebo dědičné choroby“. EFSA na tyto genotoxické účinky kouřových příchutí upozornila v listopadu 2023. Evropská komise se chystá nepovolit další užívání těchto látek a její rozhodnutí možná vstoupí v platnost již v březnu. Evropská unie by se tak stala prvním trhem na světě, kde by kouřové či uzené příchutě byly zakázány.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir připomněla, že EFSA zveřejnila první hodnocení rizik aromatických látek dodávajících kouřovou nebo uzenou příchuť potravinám v roce 2009, ale jejich registrace zrušena nebyla. Již tenkrát ovšem nebyly závěry nijak povzbudivé. Pro každou z 10 hodnocených příchutí bylo k dispozici několik studií od samotných výrobců. U každé příchutě existovaly 1–3 testy in vitro, které poukazovaly na genotoxické účinky. Odborníci EFSA usoudili, že není třeba obávat se genotoxicity proto, že jeden nebo dva experimenty provedené na zvířatech nezjistily škodlivé působení na DNA. Studie neobsahovaly rozbory možných nepříznivých účinků na plodnost nebo plod ani zkoumání účinků při dlouhodobé expozici zmíněných látek.

Podle Emmanuela Henryho, profesora sociologie na Univerzitě Paris-Dauphine a specialisty na otázky zdravotní expertizy, „regulační agentury nejsou navrženy tak, aby produkovaly neomylnou vědu, ale aby regulovaly trh rozpolcený mezi někdy protichůdnými zájmy – zdravím na jedné straně a průmyslem na straně druhé“. Není tedy překvapením smířlivé stanovisko, zejména vzhledem k „blízkým vztahům, které někteří odborníci udržují s průmyslem, což pravděpodobně ovlivňuje jejich způsob myšlení a činí je méně citlivými k uvažováním o možném riziku“. Sama EFSA přiznala, že jeden z jejich odborníků poskytoval poradenskou činnost pro Americkou asociaci aromatizačního průmyslu a další vedl laboratorní činnost studenta, jehož diplomovou práci financoval výrobce, ale tyto situace nebyly vyhodnoceny jako střet zájmů. Třetí osoba, která pracovala pro jednu z výrobních společností, byla vyloučena z odborných posudků jejích produktů, nikoli však z odborného hodnocení konkurence.

Kouřové příchutě možná budou brzy zakázány, ale bude jistě trvat měsíce, ne-li roky, než zmizí z regálů. Výrobcům je vždy poskytnut čas k přizpůsobení receptur a doprodání zásob. Spotřebitelé se do té doby mohou chránit tak, že budou zkoumat složení potravin nebo nakupovat bio potraviny. Obecně je nejúčinnější omezit konzumaci uzených produktů, protože jedinou alternativou k dochucovadlům je přirozené uzení, které také může kontaminovat potraviny nebezpečnými látkami.

Související články