poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Alternativní přírodní sladidla jsou málokdy lepší než běžný cukr

11.3.2024

Nahrazení bílého cukru zdánlivě přirozenějším a zdravějším sladivým prostředkem může poskytnout trochu vlákniny a minerálů, ale nepomáhá zhubnout a neprospívá zdraví. Jediným spolehlivým řešením negativních zdravotních důsledků je omezení jeho konzumace.

Důkazy o škodlivosti nadměrné konzumace cukru a zdravotních problémů, které způsobuje spotřeba umělých sladidel, podporují prodej sladké produkty,. Nová sladidla v obchodech, jako jsou sirupy z jakonu, agáve, javoru nebo datlí, kokosový nebo palmový cukr či med, slibují mnohem méně škodlivých účinků, než má bílý cukr. Francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir testovala 12 takových výrobků.

Podle vědeckých výzkumů konzumace alternativních sladidel nepomáhá při redukci váhy a z dlouhodobého hlediska může zvýšit riziko kardiovaskulárních poruch a cukrovky. Jedna z teorií říká, že jsou přítomná v sušenkách, pudincích a dalších nevyvážených výrobcích, a tím mohou přispět k nepřiměřené konzumaci a v konečném důsledku zvýšit kalorický příjem. Jejich sladká chuť může také přímo narušit metabolismus.

Žádný testovaný vzorek nevykazoval větší sladivost než bílý cukr. Výrobky s nejnižším obsahem cukrů měly také nejnižší sladivost. Není tedy překvapivé, že doporučená porce na obalu testovaného sirupu z jakonu, který měl třikrát slabší sladivost než bílý cukr, byla 15 gramů, tj. ekvivalent tří sáčků bílého cukru. Výhodou může být tendence použít menší množství, než je doporučené na obalu, a tím snížit cukr v pokrmu nebo nápoji. To může pomoct nenápadně snížit sladkost dezertů.

Glykemický index označuje hladinu krevního cukru a dobu jejího udržení po konzumaci. Čím je vyšší, tím pravděpodobněji by pravidelná konzumace potraviny podporovala vznik cukrovky a krátkodobě i pocit hladu. Tento ukazatel však není vždy spolehlivý, protože glykemický index potraviny se může lišit v závislosti na způsobu vaření a přípravy i podle individuálních faktorů, jako je citlivost na inzulín a povaha jiných současně konzumovaných potravin. Výzkum organizace UFC-Que Choisir ukázal, že vzorky s nízkým glykemickým indexem obsahují nejvíce fruktózy (druh cukru, o kterém je známo, že zvyšuje hladinu cukru v krvi méně rychle než cukr). Problém je v tom, že fruktóza sice méně zvyšuje hladinu krevního cukru, ale vyvolává menší pocit sytosti než glukóza a je to jediný cukr spojený se zvýšením krevních lipidů a cholesterolu nebo škodlivým hromaděním jaterních tuků.

Alternativní sladidla slibují také přísun antioxidantů nebo minerálů, ale v jedné porci jich bylo zanedbatelné množství. To platilo zejména pro datlový sirup značky Pépite, který se prezentuje jako zdroj vlákniny, ale 10 g výrobku obsahovalo pouze 0,6 % doporučené denní dávky, tedy stejně jako dva boby sušených fazolí. Stejné to bylo u medu. Ovšem dvě čajové lžičky jakonového sirupu obsahovaly 6–9 % doporučené denní dávky vlákniny a draslíku a ve stejném množství datlového prášku bylo 2–5 % doporučených denních dávek vlákniny, draslíku a hořčíku.

Ani tvrzení „nerafinovaný“ není jednoznačné, protože nepodléhá žádné regulaci. Třeba hnědý třtinový cukr (hnědý cukr), podléhá stejným výrobním procesům jako bílý. Javorový sirup Maple Joe byl filtrován oxidem křemičitým a některé agávové sirupy mohou podléhat chemické hydrolýze. Naopak výroba sušeného datlového prášku je celkem jednoduchá. Dostupné informace o výrobních procesech jsou však velmi omezené. 

Podle Ecological Transition Agency (Ademe) je uhlíková stopa testovaných sladicích výrobků problematická. Zpracování je pouze menšinovým zdrojem skleníkových plynů, roli hraje také produkce surovin, doprava přes celý svět (zatímco cukrová řepa se běžně pěstuje v Evropě), plastové a skleněné obaly. Na druhou stranu jsou takové bio produkty dobré pro zachování biodiverzity, protože konvenční pěstování řepy je velmi náročné na pesticidy.

Velkou nevýhodou alternativních sladidel je jejich cena. Některá z testovaných byly až 27krát dražší než bílý cukr.

Související články