poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Papoušek Kecal trestá nepoctivé výrobce

1.9.2014

„Kaktusový“ džus, který kaktusové fíky neviděl ani z rychlíku. Instantní polévka, která má na obalu obrovské knedlíčky, ale v hotovém výrobku abyste je hledali lupou. Nebo hovězí lasagně, které mají jen jeden drobný problém, a to, že ono hovězí dříve běhalo steeple-chase…

S takovými výrobky se setkávají spotřebitelé po celém světě, nejen u nás. Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond vyhlašuje anticenu „Kleetsmajoor“, v překladu tedy něco jako „Kecal“, kterou uděluje nejvíce klamavému výrobku.

Letošním výhercem bylo Avokádové guacamole, vyráběné pro řetězec Albert, které obsahovalo jen 0,7 % avokáda. Na druhém místě se umístil „borůvkovo-malinový“ džus od výrobce Healthy People, který ve skutečnosti obsahoval 86 % hroznové šťávy. Na obale se však chlubil náručí plnou borůvek. Třetí místo na tabuli hanby pak získala „přírodní“ limonáda značky Rivella, která obsahuje tři různá umělá sladidla.

V nelichotivém žebříčku se dále umístily třeba vychytrale označené sušenky, které slibovaly jen 45 kalorií v jedné porci. Zní to dobře, dokud si spotřebitel nepřečte, že jedna sušenka obsahuje dvě porce. Hlasující zaujaly i „zélandské“ slávky, nalovené v severovýchodním Atlantiku nebo hovězí párky s 33 % drůbežího separátu. Oceněním pro vítěze soutěže byl háčkovaný papoušek, sám maskot soutěže Kleetsmajor-Kecal.

Kampaň ale nesloužila jen k pranýřování nepoctivých výrobců. Mnoho z nich po upozornění výrobky z trhu stáhlo – z obchodů zmizel i vítězný dip bez avokáda. Jiní zas obal upravili tak, aby už spotřebitele nemátl. Celkově na kampaň, ať už stažením nebo úpravou obalu, zareagovala více než polovina výrobců. Někteří výrobci, jako například Rivella na bronzovém místě, však změnit obal odmítli a přibyli i jiní hříšnici. Takže je možné, že příští rok papoušek Kecal  přiletí zas, aby odměnil další nepoctivé výrobce.
 

Související články