poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chtěli splátky i od těch, kteří si nic nepůjčili

9.10.2014

Americká Federal Trade Comission (FTC) zakázala činnost poskytovatelům podvodných půjček, které dlužník obdržel, aniž by si je vyžádal a autorizoval. Typické pro ně byly i vysoké poplatky a úroky.

Občas se nemajetný žadatel v těžkém životním období setkává se situací, kdy mu žádný poskytovatel nechce úvěr poskytnout. V USA ale nastala opačná situace. Tisíce potenciálních žadatelů obdrželo půjčku, o kterou nestálo, a bylo přinuceno splácet dle nevýhodných podmínek. Poskytovatelé takových půjček si tak přišli na čtyřicet šest milionů dolarů.

Půjčky poskytovalo 19 společností, které spojovala jména vlastníků Timothyho Coppingera a Framptona Rowlanda. Zbohatnout mohli díky zneužití osobních údajů potenciálních dlužníků. Ty nakoupili od třetích stran, většinou od internetových poskytovatelů půjček či z automatizovaných internetových záložen. Jednalo se především o zákazníky, jimž ostatní poskytovatelé půjčku odmítli poskytnout. Na jejich účty pak podnikatelé jednorázově zaslali částku, většinou ve výši mezi dvěma a třemi sty dolary. Jakmile peníze odeslali, začali poškozeným z účtu každých čtrnáct dní strhávat „poplatky za vedení úvěru“ až do výše devadesáti dolarů, které se neodečítaly od „dlužné“ částky. Aby tyto poplatky mohli čerpat a na napadaný účet zavést platební rozkaz, prokazovali se právě osobními údaji, které získali od třetích stran, a zfalšovanými žádostmi o půjčky.

Pokud se některý z poškozených chtěl proti nevyžádanému dluhu bránit, společnost mu zaslala zfalšované potvrzení o jeho žádosti o úvěr. Jiní zkoušeli účet, z něhož Coppinger a Rowland odčerpávali prostředky, zrušit, zjistili však, že v takovém případě podvodníci jejich „dluh“ z napadeného účtu postoupili inkasní agentuře.

FTC podvodné schéma zastavila druhý zářijový týden, na oba poskytovatele nevyžádaných půjček byla uvalena vazba. Soud s Rowlandem, Coppingerem a jejich společníky by měl začít v nejbližší době.
 

Související články