poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kvůli růstovým hormonům se dříve střílelo

21.10.2014

Používání růstových hormonů při chovu masných plemen skotu bylo v Evropské unii zakázáno již v roce 1989. Jak ukazují zprávy z Belgie, problém zákazem nezmizel a distribuce hormonů se ujal organizovaný zločin. Aféra s hormony v Belgii vyvrcholila v roce 1995, kdy byl neznámým střelcem zabit vrchní veterinární inspektor Karel Van Noppen. Nyní hrozí rozpuštění speciálního policejního týmu, který se zabývá právě problematikou růstových hormonů.

Po zákazu používání růstových hormonů vznikl v Belgii lukrativní černý trh ovládaný organizovaným zločinem. Dodnes je zde obchod s růstovými hormony druhým nejlukrativnějším odvětvím zločinu. V prvních šesti letech po zákazu používání hormonů situace připomínala války gangů z dob prohibice, inspektoři bojující proti hormonové mafii byli často v ohrožení života. Známé jsou případy, kdy jednomu z inspektorů neznámí útočníci prostříleli dveře veterinární ordinace. Poslance, prosazujícího tvrdý postup vůči obchodu s růstovými hormony, zase napadl atentátník se zápalnou lahví. Vlna útoků na inspektory pak kulminovala 20. února 1995, kdy byl zastřelen vrchní inspektor veterinární správy Karel Van Noppen.

Na jeho počest se dodnes každoročně v den výročí jeho smrti koná pochod proti podávání růstových hormonů a organizovanému zločinu. Jeho jménem pak belgické spotřebitelské sdružení Test-Achats uděluje Van Noppenovu cenu určenou těm, kteří se zasloužili o přesné a nezávislé informace pro spotřebitele.

V zájmu úspor však belgická federální policie zvažuje možnost, že by tým, který se zabývá problematikou hormonů pro hovězí dobytek, by byl zrušen. Boj proti nelegálnímu používání hormonů již její ředitelství nepovažuje za prioritu. O jeho zrušení uvažuje i přes to, že se předpokládá, že i dnes čtvrtina hovězího masa na belgickém trhu obsahuje nelegální hormony. Definitivní rozhodnutí o osudu oddělení pro boj s hormonovou mafií by mělo padnout na konci října.
 

Související články