poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Před praním odstraňte dítě

31.10.2014

S klamavým, kuriózním či prostě jen nesmyslným označením nebo tvrzeními výrobců nemívají problém jen čeští spotřebitelé. Časopis spotřebitelské organizace Consumers Reports vyhlašuje každoměsíčně soutěž „Selling it“, v níž oceňuje čtyři nejkurióznější tvrzení na obalech, výrobcích a v reklamách.

Zatímco čeští spotřebitelé se v minulosti setkali s taveným či smaženým sýrem, který neobsahoval ani kapku mléka, američtí spotřebitelé našli opačný problém. Na obalu smetany s velkým označením „dairy-free“, tedy bez mléka, se objevilo varování „Obsahuje mléko“. Jednalo se ve skutečnosti pouze o mléčný protein kasein, i tak se ale jedná o produkt nevhodný pro alergiky či vegany. Jiný výrobce zase sliboval stoprocentní pomerančový džus, ten však kromě jiného obsahoval aspartam, citrát sodný a barviva.

Podobných sebe-popírajících výrobků Consumer Reports nashromáždil mnohem více. V minulosti například čtenáři zaslali redakci žárovku, která na obalu slibovala výdrž 22 let, v příbalovém letáku se však psalo, že její průměrná životnost je pět let. Kuriózní byl také hrníček s potiskem „NOT made in China“, vyrobený v Číně. Jiný výrobce prodával cement, k němuž přiložil varování „s látkou zacházejte pouze vochranných rukavicích a zabraňte kontaktu s pokožkou“, na reklamní fotografii s ním však manipuloval pár v tričkách s krátkým rukávem, kraťasech a bez rukavic.

Rubrika „Selling it“ se věnuje i nadměrným obalům. Stejně jako v České republice jsou v USA k dostání kelímky jogurtů, plné pouze do dvou třetin výšky, případně tužidlo, jehož výrobce zvětšil obal a zmenšil objem obsahu, toto je však pouze špičkou ledovce.

Někdy obal či upozornění na výrobku pouze prostě nedává smysl nebo prodejce inzeruje naprosto zřejmá fakta. Tak tomu bylo v případě čističe odpadu bez lepku či sušenek, které podle výrobce obsahují „přírodní aroma a jiné přírodní aroma“. Výrobce dětského oblečení na nášivce varoval „před praním odstraňte dítě“. Ručník do posilovny zase nesl varování „Před použitím tohoto fitness výrobku se nejprve poraďte s vaším lékařem, zda je pro vás vhodný“.
 

Související články