poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Sušené houby mohou obsahovat pesticidy

14.11.2014

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats varuje spotřebitele před nákupem sušených a nakládaných hub. Chybí u nich označení země původu a navíc často obsahují pesticidy v nadlimitním množství.

Test organizace Test-Achats se zaměřil na obsah škodlivých látek v houbách prodávaných jako sušené, nakládané i čerstvé. Nejhůře z něj vyšly sušené houby – všechny testované vzorky obsahovaly pesticidy, čtyři ze dvanácti vzorků pak v nebezpečném nadlimitním množství. Jeden z nich byl přitom označen jako „bio“. Dva ze vzorků navíc obsahovaly nikotin. Pozitivní je alespoň to, že žádný ze vzorků neobsahoval nadlimitní množství těžkých kovů, jako je kadmium či olovo.

Problém byl i v označení místa původu hub. Zatímco u čerstvých absentovalo pouze v jednom případě, u nakládaných hub v konzervě nebylo uvedeno ani v jednom případě. Problém zjistit, odkud pocházejí, byl často i u sušených hub.

Test-Achats doporučuje nákup čerstvých hub, které z testu vyšly nejlépe. Tato zpráva by mohla potěšit i Čechy jako národ houbařů, ovšem i oni by si měli dát pozor. Belgická organizace varuje i před houbami nasbíranými v blízkosti silnice, které většinou obsahují škodlivé těžké kovy. Škodlivé látky z vnějšího prostředí nejvíce akumulují hříbky a žampiony.
 

Související články