poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pneumatika v pase škodí více než nadváha

23.12.2014

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) informuje o nebezpečí obezity, zvláště pak v případě, kdy se většina tuku ukládá v oblasti pasu a břicha.

Podle VKI jsou obézní lidé, kterým se tuk ukládá v břišní oblasti, více náchylní ke kardiovaskulárním chorobám a nemocem dýchacích cest než ti, kteří sice trpí nadváhou, ovšem mají jiné rozložení tuku. Obézní lidé s širokým pasem také podle průzkumů umírají v mladším věku. Týká se to i osob s Body Mass Indexem (BMI) v normálu či v oblasti mírné nadváhy, kteří jsou silní v pase. Podle VKI to prokazuje březnová klinická studie lékařské neziskové organizace Cochrane provedená na 650 000 dobrovolnících.

BMI považuje VKI za vysloveně nicneříkající údaj. Jedná se totiž jen o přepočet kilogramů na výšku, který nebere v potaz postavu ani rozložení tuku po těle. BMI také nebere v potaz, zda se jedná o hmotnost svalů nebo tuku.

VKI zároveň upozorňuje, že studie nemusí být dokonalá, náhodný výběr subjektů nemusel zohledňovat jejich genetickou dispozici. Problém také mohl nastat v případě, kdy srdeční či plicní choroba mohla předcházet obezitě, nikoli naopak.

I přesto však VKI považuje obvod pasu za nejspolehlivější ukazatel škodlivého životního stylu, lepší než samostatně uvedenou hmotnost či BMI. VKI navrhuje nahradit index BMI poměrem pasu a výšky. Dalšími platnými ukazateli pak mohou být i obvod stehen či míra přes boky.
 

Související články