poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

IKEA v USA stahuje dětské matrace, malým dětem hrozí uvíznutí

26.1.2015

Americké zastoupení společnosti IKEA ohlásilo, že bude z trhu stahovat 169 000 kusů dětských matrací pro postýlky řady VYSSA. Matrace totiž zcela nesedí v roštu a může se stát, že se dítě zasekne nožičkou mezi matrací a čelem postele.

Stahování se týká pěti modelových řad - VACKERT, VINKA, SPELEVINK, SLÖA a SLUMMER, konkrétně pak matrací vyrobených před 5. květnem 2014.

IKEA pro své zákazníky vydala návod, jak poznat vadnou matraci. Pokud je mezi ní a čelem postele místo více než na dva prsty, matrace je potenciálně nebezpečná a batoleti hrozí uvíznutí.

Nábytkářská společnost se stažením výrobků rozhodla zareagovat na několik nahlášených případů uvíznutí batolete. Ke zraněním sice podle dostupných zpráv nedošlo, IKEA se však rozhodla postupovat preventivně.

V minulém roce musela IKEA z trhu stáhnout ozdobné dětské lampičky na zeď SMILA poté, co se na jejich kabelu jedno batole uškrtilo a druhé si přivodilo těžká zranění. V České republice pak z trhu stáhla i dětskou houpačku. Ta měla nekvalitní plastové závěsy, které nebyly schopné udržet deklarovanou maximální nosnost. Dalším stahovaným zbožím byly celozrnné těstoviny, které obsahovaly sóju, jež však na obale uvedena nebyla.

Nejznámější kauzou, která se týkala IKEA, je dva roky starý případ související s takzvanou „beefgate“, tedy případem rozsáhlého falšování hovězího masa a jeho nahrazováním koňským. Masové kuličky z IKEA, v nichž se konina také našla, si tehdy vysloužily škodolibou přezdívku „Hatätitläa“.

Po zjištění nebezpečných nedostatků svých výrobků IKEA obvykle kromě stažení výrobků z trhu aktivně nabízí svým zákazníkům řešení. Tak je tomu i v případě matrací pro postýlky řady VYSSA. Zákazníci, kteří zakoupili některou ze stahovaných matrací, mají nárok na vrácení peněz či na výměnu za podobný avšak bezpečný typ.
 

Související články