poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dárky zdarma - na obrázku lesk, v reálu bída

9.2.2015

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir upozorňuje na případy, kdy zásilkové společnosti lákají zákazníky na dárek k objednávce zdarma. Takový dárek však často neodpovídá popisu. Společnosti se také z povinnosti zaslat slíbený dárek vymlouvají v obchodních podmínkách psaných drobným písmem.

UFC Que Choisir situaci ilustruje na konkrétním případě zásilkového obchodu Bleu Bonheur. Ten svým zákazníkům k objednávce nad 100 euro sliboval tablet v hodnotě 300 euro. Nabídka však byla spjatá s podmínkou psanou drobným písmem: “ Fotografie je pouze ilustrační, prodejce si vyhrazuje právo zákazníkovi zaslat jiný dárek.“

To se stalo i zákazníkovi Gillesovi, který si v katalogu Bleu Bonheur objednal dva svetry. Místo hodnotného tabletu ale obdržel pouze pouzdro a klávesnici. Slibovaný tablet byl pouze hlavní cenou ve slosování. Tuto informaci si zákazník mohl přečíst pouze miniaturním písmem v poznámce pod čarou. Podrobné informace o slosování se pak v katalogu nacházely opět jen drobným písmem a na zcela jiné straně.

S podobnými „akčními“ nabídkami dárků k objednávce se mohou setkat i čeští spotřebitelé. Hodnota takových darů bývá nadsazená, prodejci se opět odvolávají na to, že fotografie je pouze ilustrační. „Dárky zdarma“ tak nejčastěji bývají bezcenné reklamní předměty.

Zákazníci v mnoha zemích včetně České republiky se také mohli setkat s praktikami některých společností, když si objednali zkušební balení zboží zdarma či za symbolickou cenu. Objednávkou se však, aniž by na to byli upozorněni, upsali k odběru zboží na několik měsíců či let. Cena takového odběru „zdarma“ pak byla značně nevýhodná.
 

Související články